Ile czasu potrzeba, by polubić utwór? Odpowiedź naukowców Was zaskoczy!

30.03.2023 16:35
słuchanie muzyki Fot. shutterstock.com

Okazuje się, że w bardzo szybkim tempie decydujemy, czy dana piosenka nam się podoba czy też nie.

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że jakieś piosenki wpadają nam w ucho? Od czego to zależy i ile czasu potrzeba, by polubić dany utwór? No cóż, naukowcy już o tym pomyśleli i nawet przeprowadzili odpowiednie badania. Okazuje się, że wystarczy naprawdę parę sekund, by konkretna piosenka nam się spodobała - tylko tyle i aż tyle!

Polecamy

Ile czasu potrzeba, by polubić utwór? Odpowiedź naukowców Was zaskoczy!

Tematem zainteresował się Pascal Wallisch z nowojorskiego Center for Data Science. Jego grupa badawcza przepytała 650 studentów oraz mieszkańców Nowego Jorku. Każdy z nich przesłuchał 250 piosenek w całości oraz fragmenty utworów po 5, 10 oraz 15 sekund, które obejmowały różne części piosenek. Słuchacze oceniali muzykę w 7-stopniowej scali.

Sam dobór utworów też był bardzo zróżnicowany - oprócz piosenek rockowych, nie zabrakło też m.in. muzyki klasycznej, jazzu, R&B czy soulu. Tylko 1/5 badanych znała wcześniej te utwory.

Polecamy

Okazało się, że wystarczyło już 5 sekund, by uczestnicy eksperymentu zadeklarowali, że dany utwór im się spodobał i nie zmieniali zdania słysząc różnej długości fragmenty piosenki. Na ich ocenę nie miało również wpływu kolejność utworów. Wyniki badań mogą być ciekawe dla przemysłu muzycznego, bo jak się okazuje, wystarczy 5 sekund, by ktoś polubił lub nie konkretny utwór.

Już teraz można zauważyć, że chociażby piosenki, które wybijają się na TikToku mają dynamiczne i ciekawe przejścia, które idealnie pasuję do montowania krótkich filmików. Utwór, który szybko wpada w ucho ma po prostu większy potencjał i wnioski naukowców na pewno zainteresują producentów oraz twórców.

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.