Naukowcy przeanalizowali teksty Cobaina. Okazuje się, że ludzie z depresją inaczej się wypowiadają

Najnowsze badania naukowców wykazały, że dzięki cechom używanego przez nas języka, można poznać, czy dana osoba cierpi na depresję. Badacze przeanalizowali między innymi teksty i poezję Kurta Cobaina i Sylwii Plath.
Psycholodzy podkreślają, że depresja całkowicie zmienia nasze postrzeganie świata. Choroba wpływa nie tylko na psychikę, ale wywołuje także fizyczne objawy. Cierpiący na depresję często odczuwają chroniczne bóle, mają problemy ze snem czy trawieniem. Istnieją też badania, które dowodzą, że chorzy nawet poruszają się w inny sposób. Naukowcy od lat starają się również ustalić związek między depresją, a językiem.
Istnieje grupa badaczy, która twierdzi, że dzięki lingwistyce można udoskonalić diagnostykę narastającego problemu. Do tej pory naukowcy skrzętnie dokonywali analiz językowych tekstów tworzonych przez osoby chore na depresję. Obecnie udało się skomputeryzować tradycyjne metody badań, które pozwalają na analizę ogromnej bazy danych w zaledwie kilka minut. Pomaga to dostrzec zależności i cechy używanego przez autorów tekstów języka, które wcześniej ludzkie oko mogło przeoczyć. Algorytmy zbadały liczne materiały pod kątem bogactwa używanego słownictwa, średniej długości zdania, częstotliwości używania danych wyrazów, konstrukcji zdań i wzorów gramatycznych.
Wśród badanych materiałów znalazły się pamiętniki osób chorych na depresję, a także dzieła znanych osób zmagających się z chorobą. Naukowcy przeanalizowali między innymi utwory i poezję Kurta Cobaina oraz Sylwii Plath. Materiały zestawili z tekstami ludzi całkowicie zdrowych psychicznie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Clinical Psychological Science.
Ludzie z depresją inaczej się wypowiadają
1. Treść
Nikogo na pewno nie zdziwi fakt, że osoby chore na depresję dużo częściej mówią o smutku i tematach ogólnie uważanych za przygnębiające. Ich wypowiedzi niosą ze sobą negatywne emocje, co widać głównie w używanych przymiotnikach i przysłówkach takich jak: "samotny", "smutny", "nieszczęśliwy".
O wiele bardziej interesujące jest natomiast stosowanie przez chorych zaimków osobowych, które pojawiają się w ich wypowiedziach częściej niż u zdrowych jednostek. Cierpiący na depresję najczęściej używają pierwszej osoby liczby pojedynczej, czyli "ja", "mnie", o wiele rzadziej pojawia się u nich osoba trzecia i druga. Oznacza to, że są one bardzo skoncentrowane na swoich problemach, uczuciach i mają dużą potrzebę wyrażania opinii i dzielenia się swoimi wrażeniami.
2. Styl
Styl języka odnosi się do tego, w jaki sposób się wyrażamy - nie, o czym dokładnie mówimy. Badania wykazały, że chorzy na depresję miewają skrajny obraz świata, co przejawia się również w ich języku. Dużo częściej używają słów absolutnych, określających definitywność takich jak "nic", "wszystko", "zawsze", "nigdy". Uniwersytet w Readding zbadał 64 fora internetowe. Zauważono, że na stronach poświęconych depresji i stanom lękowym użycie wymienionych słów wzrasta o 50%, na forach o samobójstwach - o 80%.
Analiza języka depresji może pomóc nam nie tylko lepiej zrozumieć osoby cierpiące na tę chorobę, ale też szybciej je zdiagnozować. W skuteczności badań dużą rolę odgrywa naturalne środowisko, w którym chory publikuje lub artykułuje swoje wypowiedzi. Dzięki komputeryzacji badań, próbki tekstów takich jak wpisy na Facebooku czy blogach mogą zostać natychmiastowo poddane badaniom i uratować komuś życie.
Co więcej, starania naukowców nie kończą się na tym etapie. Specjaliści dostarczają komputerom kolejne dane i opracowują bardziej skomplikowane algorytmy. Dzięki nim być może wkrótce będzie można z łatwością zidentyfikować kolejne podkategorie chorób psychicznych.
Badacze podkreślają, że zdają sobie sprawę z tego, że osoby, które używają depresyjnego języka, nie zawsze są chore. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 300 milionów ludzi na świecie zmaga się z depresją, a odsetek zachorowań ciągle rośnie. Dlatego każde kolejne narzędzie służące do walki z chorobą jest na wagę złota, a badacze mają nadzieję, że ich praca pomoże leczyć choroby psychiczne i zapobiegać kolejnym samobójstwom.
Zobacz też: >>Twórca okładki "Nevermind" o współpracy z Kurtem Cobainem<<
Oceń artykuł