Nergal ponownie przed sądem. Zostanie przesłuchany w sprawie podeptania obrazu Matki Boskiej

07.03.2023 11:31
Adam Nergal Darski Fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Sprawa trwa od 2020 roku i Nergal ponownie będzie musiał pojawić się w sądzie.

Jak podaje PAP, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie umorzył postępowania wobec Adama "Nergala" Darskiego ws. zdjęcia, na którym depcze wizerunek Matki Boskiej. Oficjalnie wyznaczono termin rozprawy, na którym zostanie przesłuchany. Sprawa ciągnie się od 2020 roku.

Polecamy

Nergal ponownie przed sądem. Zostanie przesłuchany w sprawie podeptania obrazu Matki Boskiej

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2020 roku, gdy Nergal opublikował w swoich social mediach zdjęcie, na którym depcze obraz Matki Boskiej. W sprawie wszczęto śledztwo po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego, którzy wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne.

8 lutego 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wyrokiem nakazowym skazał muzyka na zapłatę 15 tys. zł grzywny i prawie 3,5 tys. zł kosztów sądowych. Zażalenie od tego wyroku złożył prokurator oraz obrońca oskarżonego, a sprawa ponownie trafiła do rozpoznania przez sąd, ale w innym składzie. Natomiast w sierpniu 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał postanowienie o umorzeniu postępowania.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na postanowienie o umorzeniu. W grudniu 2021 roku zostało ono uwzględnione przez Sąd Okręgowy w Warszawie, co oznaczało, że Nergal ponownie stanie przed sądem. Na początku stycznia tego roku odbyła się rozprawa w tej sprawie. W jej trakcie sędzia Rafał Stępak poinformował o skierowaniu sprawy na posiedzenie w celu umorzenia postępowania.

Polecamy

Sędzia powołał się wówczas na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z września 2022 roku w sprawie Doroty "Dody" Rabczewskiej. ETPC orzekł wtedy, że ukaranie piosenkarki grzywną stanowiło naruszenie wolności słowa, zasądzając na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdecydował nie umarzać postępowania, wskazując, że w myśl orzecznictwa ETPC konieczne jest poczynienie ustaleń m.in. w kontekście zasady wolności wypowiedzi, do czego niezbędne jest przeprowadzenie rozprawy. Sąd wyznaczył ją na 29 maja. W jej trakcie przesłuchany zostanie ponownie Nergal.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.