15 000 hełmów HTC Vive sprzedane w 10 minut

Michał Tomaszkiewicz
03.03.2016 10:38
15 000 hełmów HTC Vive sprzedane w 10 minut Fot. kadr z wideo

Hełmy HTC Vive, tworzone przez producenta smartfonów we współpracy z Valve, rozchodziły się w przedsprzedaży jak świeże bułeczki, mimo wysokiej - a w Polsce bardzo wysokiej - ceny.

Wygląda na to, że Virtual Reality działa na wyobraźnię nie tylko producentów, ale także użytkowników. Hełm wirtualnej rzeczywistości HTC Vive, mający trafić do pierwszych klientów 5 kwietnia 2016 roku, stał się obiektem pożądania tysięcy osób, które rzuciły się do zakupów w chwili otworzenia przedsprzedaży.

Cena HTC Vive

Entuzjastów nie odstraszyły nawet ceny gadżetu, wyznaczone na dość wysokim poziomie. Klienci w USA płacili za HTC Vive 800 dolarów, co według przelicznika zastosowanego przez producenta przekłada się na 689 funtów w Wielkiej Brytanii oraz 899 euro w Europie. Do tego należy dodać koszty wysyłki, wynoszące dla Polski 72,57 euro, i cena zestawu w naszym kraju wzrasta do 971,57 euro, czyli około 4200 zł. Dostawy do Polski należy spodziewać się w maju 2016.

foto: htcvive.com Fot. foto: htcvive.com

Jak łatwo wyliczyć, 10 minut przedsprzedaży przyniosło producentowi około 12 mln dolarów. Całkowita liczba zamówień nie została podana przez HTC – zapewne po pierwszym szturmie klientów dynamika sprzedaży zauważalnie spadła.

Według prognoz, w 2020 roku rynek wirtualnej rzeczywistości ma być warty 70 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że Facebook zdecydował się na wydanie na zakup Oculus Rift 2 mld dolarów.

Hełmy Oculus mają być dostarczone do pierwszych klientów 28 marca 2016 roku. W przedsprzedaży kosztowały 600 dolarów, a więc zauważalnie mniej, niż konkurencyjny zestaw HTC. Hełmy Vive sprzedawane są jednak z dedykowanymi, opracowanymi z myślą o Virtual Reality kontrolerami, podczas gdy Oculus Rift początkowo łączony będzie z kontrolerami konsoli Xbox One.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Nie podano żadnych danych dotyczących sprzedaży zestawów Oculus – pojawił się tylko komentarz, że zainteresowanie ze strony entuzjastów było wyższe, niż można było oczekiwać.

Zestaw HTC Vive w wersji przedprodukcyjnej był pokazywany często na targach. Trafił także do artysty, który spędził w wirtualnej rzeczywistości 48 godzin non stop podczas festiwalu A MAZE.

Miłośnicy Virtual Reality nie muszą płacić tak wysokich kwot za możliwość zwiedzenie wykreowanego przez komputer świata – mogą dostać odpowiedni zestaw, zgodny z Google Cardboard, nawet za darmo. Coca-Cola pokazała projekt opakowań, które można przekształcić w tekturowe etui VR dla telefonów z Androidem, na podobny pomysł wpadł także McDonald's.

Będziecie zaglądać do wirtualnej rzeczywistości?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.