97% turbodiesli nie spełnia norm emisji spalin

27.04.2016 12:17
97% turbodiesli nie spełnia norm emisji spalin Fot. materiały prasowe

Z badań przeprowadzonych przez Emissions Analytics wynika, że zdecydowana większość producentów ma problem ze spełnieniem restrykcyjnych norm emisji spalin.

Okazuje się, że aż 97% nowoczesnych aut wyposażonych w turbodiesle emituje więcej niebezpiecznych substancji niż pozwalają na to oficjalne regulacje. Co gorsze, ponad jedna czwarta z nich przekracza dopuszczone normy co najmniej 6-krotnie.

Najbardziej zaś zaskakujące jest to, że… po drugiej stronie, czyli w tych 3%, znalazło się najwięcej modeli ze stajni Volkswagena! A to właśnie od niego rozpoczęła się pod koniec 2015 roku zakrojona na tak szeroką skalę afera Dieselgate. Zdaniem ekspertów, wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że turbodiesle mogą być ekonomiczne, jednak większość producentów nie stara się dostatecznie, by spełnić restrykcyjne normy.

Testom Emissions Analytics zostało poddanych ponad 250 samochodów. Tylko jeden z 205 modeli stawił czoła normie emisji Euro 5, która obowiązuje od 2009 roku, podczas gdy spośród puli 62 modeli rzekomo spełniających wymogi Euro 6, tylko 7 istotnie sprostało kryteriom. Skąd te rozbieżności?

EA twierdzi, że wynikające różnice biorą się ze sposobu przeprowadzanych testów, które odbywają się w warunkach laboratoryjnych, mających niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wszystkie sprzedawane współcześnie auta zdały egzamin, po czym wyjechały na prawdziwe drogi i tam produkowały znacznie więcej niebezpiecznych substancji niż przewiduje to ustawa. Jednoznacznie Emissions Analytics zaznaczyło, że nie sugeruje przez to, że którykolwiek z poddanych testom samochodów złamał prawo w tym zakresie, czy też wykorzystywał nielegalne urządzenia. Jakie zatem pojazdy poradziły sobie najlepiej?

Wśród siódemki najlepszych znalazły się Audi A5, BMW serii 3, Skoda Superb i Volkswageny – Golf, Passat, Scirocco, Touran. Warto jednak zauważyć, że w siódemce najgorszych uplasowało się jeszcze więcej modeli wyprodukowanych przez markę „dla ludu”. Najgorsze okazały się kolejno: Volvo V60 (2013), Volvo XC60 (2012) oraz Volkswageny – Touran (2011), Touareg 2013), Passat (2011), California (2012) i Beetle (2012). Wszystkie wytwarzają ponad 12 razy więcej emisji niż dopuszczają limity Euro 6.

Nick Molden, dyrektor generalny EA podsumował wyniki badań:

Wzrasta świadomość ludzi oraz obawa o zanieczyszczenie powietrza. W międzyczasie niektórzy producenci samochodów stają się coraz bardziej proaktywni, podczas gdy inni idą po najmniejszej linii oporu. Jako Emissions Analytics chcieliśmy udowodnić, że silniki turbodiesla mogą być wystarczająco czyste.

A Wy jeździcie autami z silnikami wysokoprężnymi?

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.