Amerykańska policja testuje robotyczne psy. Czy spełni się scenariusz wprost z Black Mirror?

26.11.2019 11:11
roboty|undefined Fot. źródło: MA State Police

"Metalhead" to piąty odcinek czwartego sezonu "Black Mirror", w którym ludzie muszą ukrywać się przed morderczymi mechanicznymi czworonogami, które wymknęły się ich twórcom spod kontroli.

W "Metalhead" twórcy opierali swój pomysł na stworzonych przez Boston Dynamics psich robotach "BigDog", które od sierpnia do listopada 2019 roku przechodziły oficjalne testy, jako pomocnicy policji w Massachusetts. Według radiostacji WBUR oddział saperów Stanowej Policji Massachusetts sprawdzał możliwość wykorzystywania robotów Spot w trakcie swoich akcji.

Autonomiczne roboty pomogą policji

W dokumentach, które zdobyli dziennikarze, nie znajduje się dokładna rola, jaką miałyby otrzymać w trakcie testów roboty. Przedstawiciel firmy jednak określa je jako "zdalnie sterowane mobilne urządzenie obserwacyjne".

Przeczytaj także

Policja poinformowała, że oprócz treningów maszyny brały udział w dwóch prawdziwych incydentach. Nie wiadomo jak dużo autonomii otrzymały Spoty, ale przedstawiciel służb podkreślił, że roboty nie były customizowane zarówno na poziomie oprogramowania, jak i uzbrojenia.

Według Gizmodo policja nie mogłaby dodać broni do robotów nawet gdyby chciała. Boston Dynamics w umowie leasingowej Spotów ma wpisane, że maszyny nie mogą wykonywać żadnych działań, które mogłyby "skrzywdzić albo przestraszyć ludzi". Dziennikarze WBUR w rozmowie z BD usłyszeli, że właśnie dlatego firma nie decyduje się sprzedawać swoich maszyn a jedynie je wypożyczać. Dzięki temu może zapewnić, że są one wykorzystywane w celu pokojowych działań. 

Testy, które odbyły się w Masachusetts, brzmią pozytywnie i bezpiecznie. Jednak według obserwatorów badania nad wykorzystanie robotów przez policję nadal cierpią na zbyt duży brak przejrzystości. W 2016 służby w Dallas wykorzystały robota do zabicia niebezpiecznego strzelca, co wzbudziło niechęć amerykańskich mediów. Wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych istnieje przekonanie, że dopóki policja nie przedstawi jednoznacznych zasad korzystania z tych maszyn, nie powinny one być przez nią wykorzystywane.

Zobacz także: Francuski klub nocny zatrudnił roboty do tańczenia na rurze

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.