Autorka "Opowieści podręcznej" spotkała się z polskimi czytelnikami. "Świat rządzony przez kobiety wyglądałby inaczej"

21.01.2021 14:51
Protest kobiet w Polsce Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ Zdjęcie poglądowe

Margaret Atwood, autorka znanej powieści "Opowieść podręcznej" spotkała się z polskimi czytelnikami. Wzięła udział w akcji Festiwalu Literackiego Sopot. 

Powieść Margaret Atwood za sprawą serialu "Opowieść podręcznej" stała się hitem. Fabuła opowiada o kobietach, które są zmuszane do rodzenia dzieci w państwie rządzonym przez dyktaturę wojskową. Zasady panujące w Republice Gileadzkiej powstałej na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych opierają się głównie na treści Starego Testamentu.

Serial "Opowieść podręcznej" miał swoją premierę w 2017 roku, jednak w Polsce ponownie jest o nim głośno. Wszystko za sprawą Strajku Kobiet, który wybuchł ponownie w 2020 roku przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w naszym kraju. Kobiety symbolicznie przebierają się w kostiumy serialowych Podręcznych i wychodzą na ulicę. Autorka opowieści przyznała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, że cieszy się, iż kobiety nadal walczą o swoje prawa. Jednocześnie kobieta nie kryła zdziwienia faktem, że jej powieść napisana wiele lat temu, nadal bywa aktualna.

Margaret Atwood spotkała się z polskimi czytelnikami 

Margaret Atwood wzięła udział w spotkaniu z polskimi czytelnikami w ramach akcji zorganizowanej przez Festiwal Literacki Sopot. Podczas rozmowy poruszono wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów takich jak wybory prezydenckie w Stanach czy pandemia koronawirusa. Spotkanie poprowadziła Sylwia Chutnik.

Polecamy

Jak relacjonuje PAP, Antwood jest pod wrażeniem walki świata z koronawirusem. Kobieta ma nadzieję, że wkrótce sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie.

Byłam pod wrażeniem tempa, w jakim stworzono szczepionkę, wiele rządów zaczyna traktować kryzys klimatyczny poważnie.

Antwood podkreśla, że przepisem na sukces jest zawsze wzajemne zrozumienie i współpraca.

Ludzie zrozumieli, że muszą współpracować - to kwestia "być albo nie być" ludzkości na tej planecie. Gdy zabijemy oceany, które produkują do 60 procent tlenu, którym oddychamy - zginiemy. Kiedy zabraknie ludzi, nie będzie polityki.

Chociaż pisarka poruszyła ogromnie ważny i trudny temat, nie powstrzymała się od rozluźnienia atmosfery żartem.

Musimy wznieść się ponad podziały albo zginiemy i nikt nie będzie czytał moich książek. Nie możemy do tego dopuścić.
Polecamy

Atwood twierdzi, że ogromny problem naszych czasów to zalewające sieć fake newsy. Pisarka uważa, że najgorsza sytuacja miała miejsce w Stanach, kiedy nieprawdziwe informacje rozpowszechniał sam Donald Trump.

Oto szokujące statystyki: kiedy Donald Trump został zablokowany na Twitterze, dezinformacja w tym medium spadła o 70 proc., bo zniknęły nieprawdziwe informacje, które ludzie w nieskończoność powielali, bo pochodziły od prezydenta.

Kobieta żywi spore nadzieje związane z kadencją Joe Bidena. Stwierdziła, że obecny prezydent nie może kłamać więcej niż Trump, bo to po prostu fizycznie niemożliwe.

Prowadząca spotkanie nawiązała w rozmowie także do Strajku Kobiet. Przypomniała autorce "Opowieści podręcznej", że stroje jej postaci są wykorzystywane przez Polki do walki o swoje prawa i przywołała wizję świata, w którym rządzą kobiety i panuje matriarchat.

Świat, którym rządziłyby kobiety na pewno wyglądałby inaczej - oznajmiła Atwood.

Jednak zaraz potem stwierdziła, że kobiety stanowią większość naszej populacji i nie jest to jednorodna grupa. Pisarka podkreśliła, że wiele kobiet głosowało za Trumpem.

Kobiety nie są aniołami łagodności. Proszę się nie oszukiwać, to nie jest tak, że kobiety podejmują decyzje aprobowane przez resztę kobiet.
Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.