Gwiazda "Opowieści podręcznej" jest zatrwożona sytuacją kobiet w Polsce. Aktorka wspiera protesty

28.10.2020 08:45
Opowieść podręcznej - kadr z serialu|undefined Fot. Rex Features/East News

Protesty w całej Polsce przykuły uwagę zagranicznych gwiazd. Wśród nich jest aktorka z serialu "Opowieść podręcznej" - Nina Kiri, która wspiera strajkujące osoby.

Od 22 października 2020 roku w Polsce trwają protesty przeciwko orzeczeniu wydanemu przez Trybunał Konstytucyjny. Według sędziów TK aborcja w przypadku wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Ta decyzja wywołała natychmiastową i słyszalną reakcję obywatelek i obywateli kraju. Do protestów przyłączyła się również aktorka znana z serialu "Opowieść podręcznej".

"Opowieść podręcznej" - Nina Kiri o protestach w Polsce

Kiedy w 1985 roku Margaret Atwood wydała swoje najsłynniejsze dzieło, zapewne nie spodziewała się, że ponad 30 lat później nadal będzie aktualne. Dystopiczna wizja świata, w którym kobiety sprowadzono do roli żywych inkubatorów, w świetle orzeczenia TK jest zdaniem protestujących osób bliższa niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj także

Protesty, w których udział biorą dziesiątki tysięcy mieszkańców Polski, rozeszły się echem po całym świecie. O sytuacji naszego kraju dowiedziała się również jedna z aktorek, która występuje w głośnym serialu Hulu. Mowa o Ninie Kiri, grającej postać Almy - jednej z podręcznych. Gwiazda zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym przyłącza się protestujących z Polski. Na Instastory Kiri pojawił się post Strajku Kobiet oraz kilka słów wsparcia od aktorki.

Nina Kiri Fot. foto: print screen z neeenze/Instagram
Dziesiątki tysięcy ludzi wychodzi na ulice Polski, by protestować przeciwko niemal całkowitemu zakazowi aborcji. Narastający atak na kobiece ciała w rękach rządów całego świata jest niezwykle alarmujący. Władza w ręce protestujących.

Kiri gra w serialu postać Almy - bohaterki, która pierwsza stanęłaby na czele protestów, które odbywają się obecnie w Polsce. To pewna siebie, niezłomna kobieta, która nie boi się władzy w Gileadzie. Należy do ruchu oporu kobiet, które robią wszystko, by obalić rządy fundamentalistów. Była też jedną z pierwszych podręcznych, które zbuntowały się przeciwko ukamienowaniu Janine.

Przeczytaj także

Gwiazdy wspierają protesty w Polsce

Kiri nie jest jedyną zagraniczną gwiazdą, której nie podoba się to, w którym kierunku zmierza Polska. Protesty wspierają między innymi Miley Cyrus i jej fundacja Happy Hippie Foundation, Nicole Poturalski, Zara Larrson, Finneas O’Connell, Alexi Lubomirski i Jameela Jamil. O sytuacji w Polsce pisało zresztą wiele mediów z całego świata, więc sprawa walki o prawa kobiet jest powszechnie znana poza granicami naszego kraju. 28 października trwa strajk generalny, w ramach którego tysiące mieszkańców Polski nie poszło do pracy. 30 października odbędzie się natomiast wielki strajk wszystkich Polaków, mający miejsce w Warszawie.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Gaz pieprzowy. Jak go zneutralizować? Jak działa?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.