Elon Musk pokazał Teslę Cybertruck. Samochód z innej planety

22.11.2019 14:25
Tesla Cybetruck|undefined Fot. materiały prasowe Tesli

Elon Musk nie przesadzał mówiąc, że pick-up Tesli nie będzie przypominał żadnego samochodu. Auto przypominające transporter opancerzony z futurystycznej gry wygląda, jakby mogło bez problemu jeździć po powierzchni Marsa. Niewykluczone, że z taką myślą zostało zaprojektowane.

Tesla sprawiła, że samochody elektryczne przestały kojarzyć się z karykaturami aut, a stały się niedoścignionym wzorem dla pojazdów z silnikami spalinowymi. Rodzinny sedan potrafi zostawić w tyle większość supersamochodów, przyspieszając od 0 do 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy.

Tesla Cybertruck to pojazd zupełnie innego typu, niże prezentowane do tej pory przez producenta samochody. Elon Musk zapowiadał, że jego nowe dzieło będzie lepszym pick-upem niż Ford F150 (najlepiej sprzedający się pojazd w USA) i szybszym autem sportowym niż Porsche 911.

Przeczytaj także

Oba te twierdzenia zostały udowodnione podczas krótkiej demonstracji premierowej. Pokazano nawet bezpośredni wyścig między Cybertruckiem a 911-ką. Wyniku można się łatwo domyślić.

Tesla Cybertruck oficjalnie zaprezentowała. Pojazd rodem z gier komputerowych

Nie tylko wygląd Tesli Cybertruck jest rewolucyjny. Elon Musk pochwalił się, że pick-up otrzymał samonośne nadwozie. Konkurenci stosują budowę ramową, w której nadwozie jest tylko „ciężarem wożonym jak ziemniaki”. Pozwoliło to na otrzymanie o wiele bardziej odpornej konstrukcji, co zademonstrowano ochoczo za pomocą wielkiego młota. Na karoserii nie zostało nawet draśnięcie, podczas gdy na drzwiach z tradycyjnego samochodu zostały duże wgłębianie, a one same zostały wyraźnie odkształcone.

Nadwozie zostało wykonane z tej samej nierdzewnej stali, która posłuży do produkcji rakiet Starship. Musk demonstrował ponadto odporność pancernego szkła w szybach Cybertrucka i zaliczył wpadkę: o ile przykładowej tafli rzeczywiście nie stało się nic, o tyle okna w pick-upie pękły. Elon zażartował, że poprawi to w postprodukcji za pomocą efektów specjalnych.

tesla_cybetruck_03 Fot. foto: materiały prasowe Tesli

Tesla Cybertruck jest wyposażone w regulowane powietrzne zawieszenie. Pozwala to przystosować auto do jazdy w różnych warunkach i przydaje się zwłaszcza podczas jazdy w trudnym, niegościnnym terenie. Na przykład na Marsie, chociaż o tym Musk nie wspomniał podczas prezentacji ani słowem. Wcześniej przyznał, że pierwsze lądujące na Marsie Starshipy mają dostarczyć materiałów budulcowych dla kolonistów, być może wizja zakłada więc budowanie Cybertrucków z części rakiet.

Przeczytaj także

Cybertruck wygląda jak zaprojektowany z myślą o prostocie. Sugeruje to zarówno kształt, jak i bardzo spartańskie wykończenie wnętrza, przy którym oszczędne wnętrze Tesli Modelu 3 wydaje się tętnić życiem.

tesla_cybetruck_02 Fot. foto: materiały prasowe Tesli

Pierwszy pick-up Tesli ma trafić do odbiorców w 2020 roku. Przygotowano trzy różne wersje Cybertrucka. Najtańsza, wyceniona na 39 900 dolarów, wyposażony jest w jeden silnik, może przejechać na jednym ładowaniu ponad 400 km, a rozpędzenie ze startu zatrzymanego do 100 km/h zabiera jej 6,5 sekundy.

Tesla Cybertruck za 49 900 dolarów oferuje dwa silniki, zasięg ponad 480 km, a sprint 0-100 km/h ma zajmować nieco ponad 3,8 sekundy. Najsilniejsza, wyposażony w 3 silniki Tesla Cybertruck pojawi się na rynku w 2022 roku. Kosztujące 69 900 dolarów auto przejedzie na jednym ładowaniu ponad 800 km, rozpędzi się do 209 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie jej około 3 sekund.

Zobacz także: Jadąca bez kierowcy Tesla nie zatrzymała się na znaku „Stop”. Kto dostanie mandat? [WIDEO] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.