Facebook upublicznił numery telefonów z logowania dwuetapowego

Michał Tomaszkiewicz
05.03.2019 14:38
Facebook|undefined Fot. Global Panorama, CC BY-SA 2.0

Nie zdziwcie się, jeśli chwilę po zdecydowaniu się za zabezpieczenie dostępu do swojego konta na Facebooku uwierzytelnianiem dwuetapowym Wasz numer telefonu trafi do reklamodawców, nawet jeśli nigdy nie zamieszczaliście go w swoim profilu.

Kto ma dane, ten ma pieniądze – tej zasadzie podporządkowane są niemal wszystkie działania internetowych korporacji. A w dzisiejszym biznesie jest jak na wojnie i w miłości – (niemal) wszystkie chwyty dozwolone.

Przekonali się o tym użytkownicy Facebooka, którzy posłuchali apeli serwisu o lepsze zabezpieczenie dostępu do swojego konta i skorzystanie z opcji uwierzytelniania dwuetapowego, do którego niezbędne było podanie numeru telefonu.

Początkowo Facebook zapewniał, że będzie on używany tylko i wyłącznie w tym celu – teraz do komunikatu dopisano wiadomość o „innych celach”, które szybko okazały się mieć wiele wspólnego z marketingiem, a same numery telefonów zostały upublicznione w sieci.

Przeczytaj także

Facebook wykorzystuje marketingowo numery telefonów z logowania dwuetapowego

Internauci odkryli, że wykorzystywany do tej pory w procedurze logowania numer telefonu został informacją publiczną – Facebook przyporządkowuje go do konta użytkownika i umożliwia wyszukiwanie go przez internet. Wystarczy więc znać czyjś telefon, żeby móc łatwo zdobyć jego dane osobowe.

Nie dość, że użytkownicy nie mogą zablokować udostępniania ich telefonu, to na dodatek domyślnie wyszukiwanie po numerze jest dostępne dla wszystkich. W opcjach można ograniczyć to ręcznie tylko do osób, które mamy dodane do znajomych.

Zobacz także: >> Włamano się do 50 milionów na Facebooku <<

Facebook przyznał się już wcześniej, że podane mu jako element zabezpieczania dostępu do konta numery używane są w celach marketingowych, do jednoznacznego rozpoznawania użytkownika w różnych aplikacjach i serwisach.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.