Flaga LGBT na pomniku Chrystusa. Powiesiła ją profesor UW

07.08.2020 12:19
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/Zdjęcie poglądowe

W Warszawie na pomniku Chrystusa stojącego obok Bazyliki Świętego Krzyża znowu pojawiła się flaga LGBT. To znak solidarności z prześladowanymi.

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie to jeden z najczęściej mijanych przez turystów kościołów w naszym kraju. Świątynia znajduje się na Krakowskim Przedmieściu, a tuż przed nią stoi pomnik Jezusa "Sursum Corda". Niedawno posąg ozdobiła tęczowa flaga umieszczona obok Chrystusa przez profesor Magdalenę Pecul-Kudelską.

Flaga LGBT na pomniku Chrystusa

O swoim dokonaniu aktywistka poinformowała na Facebooku, gdzie wyjaśniła przyczyny swojego działania. Flaga LGBT poza kolorami miała również napis "Solidarni z prześladowanymi", na cokole spoczął także napisany przez kobietę list.

Przeczytaj także

Jak podkreśla profesor, jej ruch nie miał na celu obrażania niczyich uczuć. Kobieta chciała wyrazić solidarność z osobami aresztowanymi niedawno za tęczowe flagi na pomnikach. Jej performance był także testem dla reakcji władz.

Jak opisuje Pecul-Kudelska, policja jedynie ją wylegitymowała i zabrała flagę. Żaden funkcjonariusz nie zasugerował nawet zatrzymania, a tym bardziej 48-godzinnego aresztu. Jak podkreśla z ironią kobieta:

To jest najwyraźniej traktowanie zarezerwowane dla tych, którzy nie są heteronormatywnymi paniami profesor w średnim wieku. Teraz zobaczymy, czy w kościele będzie kolejna msza przebłagalna, kardynał Nycz będzie opowiadał o bólu katolików, a premier Morawiecki przybiegnie z następnym zniczem.
Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.