Gracz skazany na więzienie za cyberatak na World of Warcraft

Michał Tomaszkiewicz
09.05.2018 11:26
World of Warcraft Battle of Azeroth|undefined Fot. materiały prasowe

„Dziecinna chęć wygranej” popchnęła rumuńskiego gracza World of Warcraft do przeprowadzenia ataku DDoS na serwery MMORPG Blizzarda – w jego wyniku od gry odciętych zostało 10 000 osób.

Zdarzenie miało miejsce w 2010 roku. 38-letni dziś Calin Mateias, mieszkaniec Bukaresztu, dał ponieść się emocjom i zdenerwowaniu na gracza, z którym od dawna miał na pieńku.

Blizzard oddała sprawę do amerykańskiego sądu – w rezultacie Rumun został przekazany w ręce wymiaru sprawiedliwości USA, gdzie spędził ostatnie 6 miesięcy zamknięty w areszcie.

Obrona liczyła na to, że wskazanie na niedojrzałość gracza poskutkuje nałożeniem łagodnej kary – najwyraźniej się przeliczyła.

Rozzłoszczony przez gracza, z którym regularnie rywalizował, oskarżony postanowił pokonać swoich rywali przez zakłócenie pracy serwerów, tak by inny nie mogli dostać się do gry. Jego akcje były motywowane dziecinną chęcią wygrania gry i sprawienia, żeby inny przegrali.

Rok więzienia za DDoS na serwery World of Warcraft

Blizzard wyliczył, że wybryk rozzłoszczonego gracza kosztował go 30 000 dolarów – tyle wydano na przeciwdziałania atakowi. Z dokumentacji sądowej wynika, że suma ta została wpłacona na konto dewelopera przez skazanego Rumuna – zadośćuczynienie nie pomogło jednak w uniknięciu odsiadki.

Mateias został uznanym winnym dokonania z premedytacją szkód na chronionym komputerze – wymierzono mu karę w wysokości roku pozbawienia wolności. To więcej, niż domagał się prokurator (mówił o 10 miesiącach), o propozycji obrońcy nie wspominając (chciał zwolnienia klienta wskazując, że spędził już 6 miesięcy w areszcie).

W komentarzach pojawiających się po ogłoszeniu wyroku pojawiła się sugestia, że sąd chciał wysokością kary odstraszyć innych od dokonywania podobnych ataków na serwery gier.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.