Ikony kina na plakatach "Wypier***ać". Gdyński artysta wspiera protest kobiet

26.10.2020 11:27
Protest kobiet 2020|undefined Fot. . Rafal Gaglewski/REPORTER/East News

Czarna Mamba z "Kill Billa", Ellen Ripley, Sarah Connor i Lara Croft wspierają protest kobiet na plakatach Jarka Kubickiego, artysty z Trójmiasta, który przerobił słynny plakat "Solidarności" w związku z aktualnymi wydarzeniami w Polsce.

Po ogłoszeniu czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, rozwścieczone i zrozpaczone Polki po raz kolejny wyszły na ulice, by walczyć o swoje prawa. Jednym z głównych haseł protestu kobiet stało się proste i dosadne "Wypier***ać". W geście solidarności z protestującymi Polkami, pochodzący z Trójmiasta artysta, Jarek Kubicki, stworzył grafiki nawiązujące do plakatów Solidarności z 1989 roku, gdzie zamiast słowa "Solidarność" pojawiło się "Wypier***ać", a zamiast Gary'ego Coopera z filmu "W samo południe" - najtwardsze kobiety kina: Czarna Mamba z "Kill Billa", Ellen Ripley z "Obcego", Sarah Connor z "Terminatora" i Lara Croft z "Tomb Raider"

Przeczytaj także

Artysta z Trójmiasta wspiera protest kobiet

Jarek Kubicki jest absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni oraz ASP w Gdańsku, związanym z branżą reklamową. Zajmuje się grafiką, malarstwem i fotografią, projektuje strony internetowe, wzory przemysłowe, okładki albumów muzycznych i książek. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinach reklamy i designu oraz autorem licznych publikacji. Swoje plakaty z Czarną Mambą, Ellen Ripley, Sarah Connor i Larą Croft na tle hasła "Wypier***ać" opublikował w mediach społecznościowych w niedzielę 25 października 2020, by wesprzeć w ten sposób trwający w całej Polsce protest kobiet. Jak wyjaśnił w dołączonym do nich poście:

Pamiętacie plakat Solidarności z 1989 r? Ten "W samo południe"? Jak nie, wrzucę go w komentarzu. Pomyślałem, że fajnie by było zrobić jego nową wersję. W roli bohaterek - kobiety, które znamy z ról w których, gdy mówią słowo "wypier***ać!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy nawet, jeśli jesteś napakowanym koksem. Albo księdzem. Albo prawicowym politykiem. Albo innym zje**m, któremu marzy się zabierania innym ich praw.

Czarna Mamba z "Kill Billa" na plakatach "Wypier***ać"

Wszystkie plakaty, wlepki oraz grafiki na media społecznościowe przygotowane przez Jarka Kubickiego można pobrać za darmo za pomocą linku udostępnionego przez samego artystę. Pełną treść posta z linkiem oraz plakaty z hasłem "Wypier***ać" prezentujemy poniżej:

Słynny plakat, do którego artysta nawiązuje w grafikach wspierających protest kobiet, również stanowił połączenie polskiego hasła z ikoną amerykańskiego kina. Tomasz Sarnecki stworzył go przed wyborami do Sejmu i Senatu w 1989 roku, łącząc charakterystyczny napis "Solidarność" z postacią Gary'ego Coopera z westernu "W samo południe".

 

Protest kobiet w Polsce: "To jest wojna"

W czwartek 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że funkcjonujący dotychczas w polskim prawie zapis o możliwości dokonania aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z konstytucją, tym samym praktycznie zakazując aborcji w Polsce. Wyrok TK spowodował natychmiastową falę protestów w całym kraju. Manifestujące kobiety popierają artyści, sportowcy, naukowcy i osoby publiczne z Polski i ze świata. Tragiczną sytuację, w jakiej znalazły się Polki, skomentowała m.in. Margaret Atwood, autorka "Opowieści podręcznej".

Przeczytaj także
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.