Hakerzy przejęli stronę Neonet i ukradli pieniądze za zakupy

Michał Tomaszkiewicz
23.07.2018 14:55
sklep internetowy neo24.pl|undefined Fot. zrzut ekranu

Takiego ataku hakerskiego jeszcze w Polsce nie było – przestępcom udało się dostać dostęp do zarządzania domenami sklepu internetowego Neonet. Oszuści zorganizowali na witrynie promocję, obiecując ceny niższe o 30% - wpłacane pieniądze wędrowały na ich konto.

Przestępcy zazwyczaj liczą na to, że część zwabionych na sfałszowane przez nich strony sklepów nie wykaże się odpowiednią czujnością i nie zauważy na przykład, że adres strony tylko przypomina prawdziwą domenę sklepu, banku czy systemu płatności.

Większość osób jest jednak w stanie stwierdzić, że coś nie gra – podróbki są na tyle nieudolne, że od razu wzbudzają podejrzenia.

Hakerzy kradli pieniądze wpłacane przez klientów Neonetu

Najmniejszej szansy na zorientowanie się, że otrzymane SMS-em zaproszenie do wzięcia udziału w promocji Neonet jest oszustwem nie miały osoby, które postanowiły wziąć w niej udział. Wszystko odbywało się bowiem na oryginalnej podstronie, znajdującej się w domenie neo24.pl.

Dotarły do nas niepokojące informacje o SMS-ach, w których ktoś - kusząc promocją - zaprasza na stronę: mistrzostwa.neo24.pl. Po naszej interwencji strona jest już nieaktywna. Aktualnie wyjaśniamy zaistniałą sytuację. Przypominamy, że prawidłowy adres naszej strony to: www.neo24.pl.

Hakerom udało się najprawdopodobniej włamać do systemu informatycznego Neonet i przejąć kontrolę nad zarządzeniem domenami. Wszystko wskazuje także na to, że wykradziono dane klientów – SMS-y z powiadomieniem o promocyjnym obniżeniu cen o 30% były wysyłane precyzyjnie do osób, które w sklepie coś już kupiły.

Po przejęciu podstrony mistrzostwa.neo24.pl przestępcy zamieścili na niej skrypt, który obniżał wyświetlane w sklepie ceny o 30%. Jeśli ktoś decydował się skorzystać z oferty, był kierowano na sfałszowaną stronę płatności – pieniądze przez nią wpłacane lądowały na koncie oszustów.

Sklep opanował już sytuację:

Z przykrością informujemy, iż padliśmy ofiarą próby wyłudzenia internetowego. Realizując wewnętrzną procedurę bezpieczeństwa, Spółka NEO24.pl podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby zminimalizować ewentualne skutki działań hakerów i doprowadzić do wyjaśnienia sprawy. Niezwłocznie zabezpieczyliśmy i doprowadziliśmy do wyłączenia domeny mistrzostwa.neo24.pl oraz serwera, który był celem ataku. O zaistniałej sytuacji powiadomiliśmy odpowiednie organy, z którymi ściśle współpracujemy mając na uwadze jak najszybsze wyjaśnienie sprawy.

Nie wiadomo jeszcze, jak duża jest grupa oszukanych klientów oraz jaką kwotę wyłudzili przestępcy.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.