Ile plastikowych odpadów produkujesz? Sprawdź w nowym Omni Calculatorze

Michał Tomaszkiewicz
10.05.2019 11:42
kalkulator plastikowych odpadów|undefined Fot. materiały prasowe

Plastikowych produktów używasz często tylko przez kilka sekund przed ich wyrzuceniem, przyroda musi sobie z nimi radzić przez setki lat. Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo przyczyniasz się do degradacji środowiska naszej planety, może to łatwo sprawdzić – kalkulator plastikowych odpadów powie Ci, ile śmieci wyrzuciłeś w czasie całego życia.

Omni Calculator potrafi wyliczyć niemal wszystko – podpowie, ile trzeba gotować idealne jajko na twardo, biorąc pod uwagę nawet na którym piętrze mieszkacie, poinformuje też ile czasu trzeba uprawiać namiętny seks, żeby spalić kalorie skonsumowane w pączkach.

Kalkulator plastikowych odpadów pozwala zorientować się, jak dużym wrzodem jesteśmy osobiście dla Ziemi – dzieło doktorantów AGH, Hanny Pamuły i Wojciecha Sasa po podzieleniu się z nim informacjami na temat naszego stylu życia w twardych liczbach poda, ile plastikowych odpadów wyrzucimy podczas całego życia.

Wszechobecność plastiku jest przerażająca - jest wszędzie wokół nas: w ziemi i oceanach, w naszym jedzeniu i w wodzie, którą pijemy. Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku; do 2050 roku będziemy mieli więcej odpadów plastikowych niż ryb.
Przeczytaj także

Kalkulator plastikowych odpadów wyliczy, jak bardzo zanieczyszczasz planetę

Kalkulator plastikowych odpadów zadaje kilka konkretnych pytań – od szczerości odpowiadania na nie zależy, jak dokładne będą końcowe rezultaty obliczeń. Podać trzeba szczegóły związane z plastikowymi opakowaniami spożywanej żywności, używanymi środkami czystości, a także skłonnością do korzystania z opakowań jednorazowych oraz częstotliwością pozbywania się z życia mebli i zabawek.

kalkulator_plastiku_03 Fot. foto: materiały prasowe

Gdy wypełni się wszystkie niezbędne pola, kalkulator plastikowych odpadów błyskawicznie pokaże, jaką górę śmieci generujemy korzystając przez całe życie ze zdobyczy cywilizacyjnych.

Omni Calculator podpowiada, jak w prosty sposób można zmienić tryb życia i uratować Ziemię od pojawienia się na niej kolejnych ton plastikowych odpadów. Jest o co walczyć, gdyż wyrzucony przez nas plastik będzie straszył długo po naszej śmierci. Przewidywany czas rozkładu plastikowych produktów wygląda następująco:

  • plastikowa torba 10-1000 lat
  • torba na zakupy 10-20 lat
  • styropianowy kubek - 50 lat
  • plastikowy kubek jednorazowy, talerz - 400 lat
  • jednorazowa pielucha - 450 lat
  • plastikowa butelka - 450-500 lat

Jak ograniczyć ilość używanego i wyrzucanego plastiku?

Twórcy kalkulatora plastikowych odpadów przygotowali poradnik dla osób, które chciałyby mniej śmiecić. Proponują stosowanie zasady 4R: Odrzuć, Zmniejsz, Użyj ponownie, Odzyskaj (Refuse, Reduce, Reuse, Recycle).

  • Odrzuć (Refuse) - powiedz NIE wszystkim jednorazowym tworzywom sztucznym, takie jak kubki do kawy, słomki, plastikowe torby, sztućce jednorazowego użytku i mieszadełka do napojów. Używasz przez sekundy lub minuty, a rozkład trwa nawet kilkaset lat.
  • Zredukuj (Reduce)- wybierz produkty z możliwie najmniejszą zawartością tworzyw sztucznych: owinięte w papier zamiast w opakowaniach plastikowych, kup biodegradowalne patyczki kosmetyczne zamiast plastikowych (mimo niewielkich rozmiarów są jednymi z najbardziej powszechnych śmieci zanieczyszczających oceany) i unikaj plastikowych mikrowłókien w takich rzeczach jak odzież syntetyczna.
  • Ponownie używaj (Reuse) - używaj plastikowych pojemników tyle razy, ile to możliwe. Zjedz lunch w pudełku wielokrotnego użytku, ponownie użyj nietoksycznej, trwałej słomki, weź ze sobą plastikową butelkę. Zmień przeznaczenie starych, plastikowych rzeczy - stwórz np. fajną doniczkę lub karmnik dla ptaków.
  • Odzyskaj (Recycle) - recykling tworzyw sztucznych (i innych materiałów) powinien być naszym codziennym nawykiem. Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku, wybierz produkty łatwe do recyklingu i opłucz odpady przed wrzuceniem ich do kosza, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. W przeciwnym razie nie mogę być poddane recyklingowi.

Zobacz także: >> Ile papierosów palisz oddychając powietrzem ze smogiem? << 

Omni Calculator podejmował już wcześniej tematy związane z ekologią i środowiskiem naturalnym – dzięki kalkulatorowi smogu można się przekonać, jak duży wpływ ma na nas zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.