Jak powstało uniwersum Marvela? Loki wyjawił zaskakującą prawdę na temat genezy świata

Sergiusz Kurczuk
16.07.2018 13:02
Loki|undefined Fot. kadr z filmu Thor

Skąd wzięli się superbohaterowie? Kto jest odpowiedzialny za stworzenie uniwersum Marvela? Loki wyjawił zupełnie nowe pochodzenie świata, nawiązujące do mitologii nordyckiej. 

Komiksowy świat Marvela składa się z wielu alternatywnych rzeczywistości. Kanonicznym uniwersum jest tak zwana Earth-616 i to właśnie na niej toczy się większość przygód superbohaterów. Na przestrzeni lat kolejni komiksowi twórcy tworzyli różne genezy Ziemi zamieszkanej przez Avengers, X-Men, Spider-Mana, Fantastycznej Czwórki i innych postaci o nadprzyrodzonych umiejętnościach. W 2016 roku czytelnicy dowiedzieli się, że świat uczestniczy w nieustającym cyklu śmierci i odradzania się multiwersów. Wszechświat znany z komiksów Marvela to 8. wcielenie, które rozpoczęło się narodzinami Galactusa. Nowa koncepcja nie zmieniła jednak stworzonej przed kilkoma dekadami historii opartej na teoriach spiskowych, mówiących, że za życie na Ziemi odpowiadają obce cywilizacje. 

Homo sapiens i wszelkie gatunki pochodne od człowieka (mutanci, Inhumans, itp.) powstały w wyniku manipulacji kodem genetycznym hominidów, przez rasę Kree. Kosmici przez setki lat walczyli ze Skrullami. Modyfikując genotyp mieszkańców Ziemi, chcieli wytworzyć żywą broń, która da im przewagę nad imperium Skrulli. Jednak pierwszymi gośćmi na planecie była inna rasa - Celestials, która na podstawie przodków ludzi stworzyła Eternals i Deviantów (do których należy Thanos). W 5. numerze nowej serii „Avengers” pojawiła się jednak inna geneza ludzkości. 

„Avengers” #5 - jak powstało uniwersum Marvela?

Na kartach nowego komiksu o najpotężniejszych herosach świata pojawia się historia podobnej grupy, która broniła Ziemi milion lat przed naszą erą. Ich wrogami byli członkowie Celestials. Kapitan Ameryka odkrył na biegunie północnym zamrożone zwłoki jednego z potężnych kosmitów. Loki wyjaśnił superbohaterowi, że to właśnie dzięki tej istocie Ziemia obfituje w tak wielu superbohaterów. Celestial nie zginął jednak z ręki prehistorycznych Avengers. Został zaatakowany przez kosmicznego pasożyta znanego jako Horde. Poturbowany obcy spadł na Ziemię, kiedy była jeszcze jedynie kulą wrzącej lawy. Umierając, łzawił i wymiotował własną radioaktywną krwią, która po zmieszaniu z lawą stała się lądem. 

5 Fot. foto: kadr z komiksu Avengers #5

Pozostałość zwłok Celestiala we wnętrzu planety spowodowała, że pojawiło się na niej życie, a ludzie zyskali zdolność do zdobywania nadprzyrodzonych mocy. Jason Aaron i Paco Medina stworzyli ciekawą koncepcję powstania świata. Za uformowaniem się planety nie stał żaden cel siły wyższej. Wyłoniła się z nicości przez przypadek w wyniku śmierci potężnego kosmity. Ten nieznany wcześniej fakt na temat Ziemi wpisał się w poprzednie marvelowskie kosmogonie, jednocześnie odpowiedział w końcu na pytanie, czemu akurat Ziemia jest miejscem, w którym żyje tak wielu superbohaterów. 

Universum Marvela i mitologia nordycka - co mają wspólnego?

Nie bez powodu twórcy wybrali do przedstawienia historii świata akurat postać Lokiego. Postać umierającego Celestiala do złudzenia przypomina Ymira - olbrzyma, który według nordyckich mitów, był pierwszą żywą istotą we wszechświecie. Został zgładzony z rąk własnych wnuków. Odyn, Wili i We zabili potwora, a z jego ciała stworzyli świat. Mięso Ymira stało się ziemią, kości uformowały góry, a czaszka zmieniła się w sklepienie niebieskie. Krew olbrzyma również miała duże znaczenie przy powstawaniu świata, bo to dzięki niej potopiły się prawie wszystkie lodowe giganty. Następnie zamieniła się w morza, otaczające lądy. Aaron i Medina prawdopodobnie czerpali z tej prastarej opowieści, wpisując się we wczesną tradycję Marvel Comics. Stan Lee w pierwszych komiksach Marvela bardzo często przerabiał dawne wierzenia, łącząc je z elementami science fiction. W ten sposób tłumaczył w paranaukowy sposób mitologie różnych kultur. Widać to również w filmach opowiadających o Thorze.

Thor: Mroczny świat Fot. foto: kadr z filmu Thor: Mroczny świat

Jak opowieść Lokiego wpłynie na mieszkańców Earth-616 i całego multiwersum? Być może wkrótce się przekonamy. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.