Koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Jest oficjalny komentarz

09.02.2022 16:40
Koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Jest oficjalny komentarz Fot. Shutterstock

Właściciel Facebooka i Instagrama, firma Meta, informuje w raporcie dla inwestorów, że obydwa serwisy mogą zostać zamknięte w całej Europie. Powodów jest kilka, w tym RODO.

Rok 2022 nie rozpoczął się łaskawie dla Marka Zuckerberga. Z raportu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wynika, że pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem 2021 roku Facebook zaliczył ogromny spadek dziennej liczby aktywnych użytkowników. Jednak to nie wszystkie kłopoty, z którymi boryka się Meta.

Koniec Facebooka i Instagrama w Europie?

Spółka musi się zmierzyć z kwestią dotyczącą polityki prywatności i przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych użytkowników w Europie. Okazuje się bowiem, że międzynarodowe działania Facebooka i Instagrama stoją w sprzeczności z unijnymi przepisami.

Jak podkreśla Meta, udostępnianie danych między krajami i regionami ma kluczowe znaczenie dla świadczenia usług i tworzenia reklam. Dawniej podstawę prawną realizacji transferów danych stanowiły wcześniej transatlantyckie ramy transferu danych, czyli tzw. Tarcza Prywatności. W lipcu 2020 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości unieważnił ten traktat. Obecnie Unia Europejska kontroluje ściśle zasady transferu danych z krajów europejskich do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Unia Europejska i USA pracują nad wypracowaniem konsensusu.

 

Jeśli Meta, spółka matka Facebooka, nie otrzyma możliwości przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA, Facebook i Instagram mogą przestać działać w Europie.

– ostrzega Meta.

Zuckerberg nie wyklucza możliwości zakończenia działalności Facebooka i Instagrama w Europie. Jednocześnie zapowiada jednak, że postara się znaleźć kompromis i zawrzeć nowe umowy. Biuro prasowe Meta skomentowało sytuację dla serwisu Business Insider Polska.

Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. [...] Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.

 — czytamy w oświadczeniu.

Źródło: Business Insider, wirtualnemedia.pl, RMF.FM, Meta Reports Fourth Quarter and Full Year 2021 Results

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.