Koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Jest oficjalny komentarz

Właściciel Facebooka i Instagrama, firma Meta, informuje w raporcie dla inwestorów, że obydwa serwisy mogą zostać zamknięte w całej Europie. Powodów jest kilka, w tym RODO.
Rok 2022 nie rozpoczął się łaskawie dla Marka Zuckerberga. Z raportu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wynika, że pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem 2021 roku Facebook zaliczył ogromny spadek dziennej liczby aktywnych użytkowników. Jednak to nie wszystkie kłopoty, z którymi boryka się Meta.
Koniec Facebooka i Instagrama w Europie?
Spółka musi się zmierzyć z kwestią dotyczącą polityki prywatności i przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych użytkowników w Europie. Okazuje się bowiem, że międzynarodowe działania Facebooka i Instagrama stoją w sprzeczności z unijnymi przepisami.
Jak podkreśla Meta, udostępnianie danych między krajami i regionami ma kluczowe znaczenie dla świadczenia usług i tworzenia reklam. Dawniej podstawę prawną realizacji transferów danych stanowiły wcześniej transatlantyckie ramy transferu danych, czyli tzw. Tarcza Prywatności. W lipcu 2020 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości unieważnił ten traktat. Obecnie Unia Europejska kontroluje ściśle zasady transferu danych z krajów europejskich do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Unia Europejska i USA pracują nad wypracowaniem konsensusu.
Jeśli Meta, spółka matka Facebooka, nie otrzyma możliwości przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA, Facebook i Instagram mogą przestać działać w Europie.
– ostrzega Meta.
Zuckerberg nie wyklucza możliwości zakończenia działalności Facebooka i Instagrama w Europie. Jednocześnie zapowiada jednak, że postara się znaleźć kompromis i zawrzeć nowe umowy. Biuro prasowe Meta skomentowało sytuację dla serwisu Business Insider Polska.
Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. [...] Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.
— czytamy w oświadczeniu.
Źródło: Business Insider, wirtualnemedia.pl, RMF.FM, Meta Reports Fourth Quarter and Full Year 2021 Results
Oceń artykuł