Koniec palenia węglem w piecach. Za złamanie przepisów trafisz do więzienia

21.11.2019 15:28
węgie|undefined Fot. źródło: EastNews

Krakowski Sąd Rejonowy postanowił mocno potraktować winnego palenia węglem na terenie miasta.

Rzecznik straży miejskiej Marek Anioł poinformował, że "krakowski sąd skazał na miesiąc ograniczenia wolności mieszkańca, który palił w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węgłem - zabronionymi rodzajami paliw". Nieprawidłowości w wykorzystywanym paliwie wykazała kontrola przeprowadzona przez straż miejską.

Za palenie węglem w piecyku trafisz do więzienia

Sąd rejonowy wymierzył mężczyźnie karę miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywana nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin.

Od września 2019 roku w instalacjach grzewczych na terenie Krakowa dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, czyli gazu ziemnego wysokometanowego/zaazotowanego albo lekkiego oleju opałowego.

Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

- wyjaśnił przedstawiciel Straży Miejskiej w rozmowie z PAP.

Od momentu zmiany przepisów każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Winni mogą zostać ukarani przez policję mandatami w wysokości od 20 do 500 zł. W niektórych wypadkach sprawa może trafić do sądu tak jak w sytuacji skazanego. Wtedy grzywna może wynieść nawet 5000 zł.

Przepisy, które weszły w życie 1.09.2019 roku, wprowadziły w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. 

Bardzo ważne przy okazji tego typu przepisów jest to, aby faktycznie wyciągano konsekwencje w stosunku do osób łamiących prawo. Dzięki temu "tańsze" paliwo, w krótkim czasie okaże się o wiele mniej opłacalne niż zdrowsze zamienniki.

Zobacz także: W środku pierwszej linii metra powstaną dwie nowe stacje. Budowa potrwa do 2026 roku

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.