Ksiądz z fundacji SMS z Nieba: "Fakt spalenia książek był niefortunny"

Kamil Kacperski
03.04.2019 10:51
|undefined Fot. shutterstock.com

Ksiądz Rafał Jarosiewicz z Fundacji SMS z Nieba udostępnił wczoraj na profilu organizacji przeprosiny, w których fakt palenia książek nazwał "niefortunnym". Zaznaczył też, że nie miał on na celu nikogo urazić.

W niedziele 31 marca 2019 roku po mszy w jednym z gdańskich kościołów doszło do spalenia wielu różnych przedmiotów - wśród nich znalazły się książki J.K. Rowling, czy parasol z wizerunkiem Hello Kitty. Cała sprawa była głośno komentowana w przestrzeni publicznej. Rybnicki Alarm Smogowy złożył nawet zawiadomienie do prokuratury, argumentując, że palenie książek może być przestępstwem opisanym w art. 183 par. 1 kodeksu karnego.

Ksiądz przeprosił za spalenie książek

Na fanpage'u Fundacji SMS z Nieba pojawił się post z przeprosinami księdza Rafała Jarosiewicza, w którym określono palenie przedmiotów "niefortunnym":

Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić.
Przeczytaj także

Jarosiewicz nazwał również publikację fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów "niefortunną". Przyznał, że zostały one dobrowolnie przyniesione przez uczestników rekolekcji:

Niefortunna była także publikacja fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów dobrowolnie przyniesionych przez uczestników rekolekcji, zwłaszcza że nie zawierała żadnych wyjaśnień.

Duchowny poinformował, że ze strony fundacji znikną zdjęcia palonych przedmiotów, żeby "nie generował kolejnych informacji". Tak prezentuje się zaś post w pełni:

SMS z nieba Fot. foto: Facebook.com/smsznieba/

Co dalej z Fundacją SMS z Nieba?

W komentarzach pod postem (a tych jest ponad 800) możemy znaleźć raczej niezbyt przychylne opinie kierowane w stronę fundacji i akcji, których dopuścili się jej członkowie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - incydent będzie zbadany przez prokuraturę. Jak podaje TVN24.pl, ksiądz Rafał Jarosiewicz został ukarany mandatem za spalenie książek. Informację potwierdził  rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku, Wojciech Siółkowski. Nie podano wysokości kary.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.