Nie żyje Darth Vader z oryginalnej trylogii "Star Wars". David Prowse miał 85 lat

29.11.2020 10:54
David Prowse Fot. THIERRY ZOCCOLAN/AFP/East News

Zmarł David Prowse, aktor oraz kulturysta. Do historii przejdzie jako Darth Vader z oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen". 

O śmierci Davida Prowse'a poinformował jego agent. Aktor i kulturysta jest znany na całym świecie z pierwszej trylogii "Gwiezdnych wojen". W uniwersum "Star Wars" wcielił się w rolę Dartha Vadera.

Nie żyje David Prowse, Darth Vader z "Gwiezdnych wojen"

Prowse miał okazję wcielić się w jednego z najbardziej charakterystycznych złoczyńców w historii kina. Darth Vader to kultowa postać sagi "Gwiezdne wojny", której przemiana od lat budzi niekończące się dyskusje wśród fanów serii na całym świecie.

Polecamy

Aktor pojawił się w legendarnym kostiumie Dartha Vadera na planie "Nowej nadziei", "Imperium kontratakuje" oraz "Powrotu Jedi". Początkowo miał użyczyć postaci nie tylko ciała, ale i głosu, jednak ostatecznie zdecydowano, że ojciec Luke'a Skywalkera będzie przemawiał głosem Jamesa Earla Jonesa.

Nie żyje David Prowse, Darth Vader z oryginalnej trylogii "Star Wars"

David Prowse zmarł 28 listopada 2020 roku. O śmierci aktora poinformował jego agent, Thomas Bowington.

Z wielkim żalem i smutkiem rozdzierającym serce nam i milionom fanów na całym świecie, ogłaszamy, że Dave Prowse zmarł w wieku 85 lat. Chociaż wcielał się w potwory, wszyscy, którzy go znają i z nim pracowali, uważali go za bohatera. Niech moc będzie z nim, zawsze.

Przyczyna śmierci Prowse'a nie jest znana. Wiemy jednak, że w 2009 roku chorował na raka prostaty, a nawet publicznie namawiał mężczyzn do badań. Aktor miał 85 lat.

Poza "Gwiezdnymi wojnami" Prowse zagrał także w "Casino Royale", gdzie wcielił się w potwora Frankensteina. Wystąpił też w "Mechanicznej Pomarańczy", w serialu "Święty", "Doktor Who" czy "The Benny Hill Show". Poza karierą aktorską Prowse był także sportowcem. Reprezentował Anglię w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach w latach 60. Dzięki swojej imponującej posturze i przeszło dwóm metrom wzrostu rola Dartha Vadera była dla niego stworzona.

Aktor jest znany również ze swojego głośnego konfliktu z George'em Lucasem, który trwał przez ostatnie 10 lat. Twórca "Star Wars" zabronił Prowse'owi uczęszczać na wydarzenia związane z "Gwiezdnymi wojnami".

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.