Nie żyje Jerzy Gruza. Twórca "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej" miał 87 lat

16.02.2020 13:35
Jerzy Gruza|undefined Fot. Hubert Mathis/REPORTER

16 lutego 2020 roku zmarł słynny polski reżyser Jerzy Gruza. Stworzył kultowe seriale "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". Miał 87 lat.

Wielka strata dla polskiego kina i telewizji. W nocy 16 lutego 2020 roku w Warszawie odszedł Jerzy Gruza - słynny reżyser, scenarzysta, okazjonalnie również aktor filmowy. Był również autorem programów emitowanych w telewizji przez lata związany z TVP

Nie żyje Jerzy Gruza

O śmierci filmowca za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej w oficjalnym komunikacie poinformował rzecznik prasowy Stowarzyszenie Filmowców Polskich Grzegorz Wojtowicz.

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat

Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Po szkole filmowej podjął wieloletnią współpracę z Telewizją Polską. Był współtwórcą takich programów jak "Poznajmy się" czy "Małżeństwo doskonałe", a także reżyserem spektakli Teatru Telewizji. 

To właśnie współpracując z TVP powołał do życia kultowe polskie seriale, które chętnie oglądane są do dziś. Wśród produkcji telewizyjnych Gruzy pojawiły się "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. 20 lat później", czy "Tygrysy Europy". Tworzył również filmy.

Przeczytaj także

W filmografii Gruzy znalazły się takie produkcje, jak "Mistrz tańca", "Dzięcioł", "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", "Gulczas, a jak myślisz...", "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja" oraz ostatnia produkcja w jego reżyserii - "Dariusz" z 2019 roku. Wielokrotnie występował w filmach i serialach, głównie swoich własnych. 

Jerzy Gruza był laureatem wielu nagród. Otrzymał między innymi Honorową Nagrodę Jańcia Wodnika za całokształt twórczości podczas 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2015" czy Platynowe Lwy za całokształt twórczości podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 1983 roku został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Pełnił tę funkcję do 1991 roku. 

Zobacz też: Nie żyje Andrzej Kopiczyński. Miał 82 lata 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.