Nie żyje scenarzystka filmów "Amerykańskie graffiti","Indiana Jones i Świątynia Zagłady" i "Kaczor Howard". Gloria Katz miała 76 lat

Sergiusz Kurczuk
29.11.2018 10:01
kadr z filmu Amerykańskie graffiti|undefined Fot. EAST NEWS

Odeszła Gloria Katz - scenarzystka wielu słynnych hollywoodzkich produkcji, które przeszły do historii kinematografii. Przegrała walkę z nowotworem.

Kolejna strata dla przemysłu filmowego. W poniedziałek 26 listopada 2018 roku odeszła Gloria Katz. Kobieta była producentką i scenarzystką pracującą przy słynnych filmach z największymi twórcami Hollywood. Jak donosi portal Deadline, odeszła w szpitalu Cedars-Sinai w Los Angeles. Miała 76 lat i od jakiegoś czasu zmagała się rakiem jajnika. Niestety miesiąc po swoich urodzinach przegrała walkę z chorobą.

Gloria Katz - kim była?

Katz urodziła się 25 października 1942 roku. Już jako młoda kobieta wiedziała, że chciała być częścią branży filmowej. Skończyła odpowiednie studia na UCLA. Debiutem Katz był horror "Mesjasz zła" z 1973 roku, stworzony wspólnie z mężem Williamem Huyckiem. Mężczyzna podczas studiów poznał George'a Lucasa, dzięki czemu po zakończonej nauce trójka rozpoczęła współpracę. Wspólnie pracowali nad kilkoma przedsięwzięciami filmowymi. Jednym z ich najsłynniejszych dzieł jest film "Amerykańskie graffiti" z Paulem Le Matem, Charlesem Martinem Smithem, Cindy Williams, Candy Clark, Ronem Howardem i początkującym w karierze aktorskiej Harrisonem Fordem. Katz, jej mąż i Lucas dzięki tej produkcji zostali nominowani do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz.

Katz i Huyck współpracowali również z innym słynnym filmowcem - Stevenem Spielbergiem przy drugiej części przygód nieustraszonego archeologa w filmie "Indiana Jones i Świątynia Zagłady".

Scenarzystka miała też na swoim koncie skrypt do pierwszego w historii filmu na podstawie komiksów Marvela. Chodzi o sławetnego "Kaczora Howarda" reżyserowanego przez Huycka. Jej ostatnią produkcją w roli scenarzystki był serial "Mothers, Daughters and Lovers". Katz zajmowała się również produkcją, reżyserią i aktorstwem.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.