Niezwykłe znalezisko na budowie metra. Szczątki wymarłego zwierzęcia sprzed 9 000 lat

20.12.2019 11:17
szczątki tura na budowie metra|undefined Fot. materiały prasowe Metra Warszawskiego

Inwestycje infrastrukturalne to prawdziwy raj dla archeologów, którzy mogą liczyć na odkrywanie prawdziwych skarbów podczas robót ziemnych. Podczas budowy II linie metra w Warszawie odkryto już mamuta, teraz naukowcy pochwalili się znalezieniem tura.

Złośliwcy tłumaczyli niegdyś, że najlepszych gadżetem stworzonym przez Zarząd Transportu Miejskiego jest długopis, na którym nadrukowano całą mapę I linii metra. Żart ten mocno się zdewaluował po otwarciu pierwszych stacji II linii, pojawił się za to pomysł na nowy przedmiot promocyjny, tym razem żywcem nawiązujący do kształtu krzyża, który tworzą dwie trasy warszawskiego metra.

Budowa metra to szansa na dosłowne przekopanie się przez historię. Podczas prac obecni są archeolodzy, którzy czasem dokonują spektakularnych odkryć. Rok temu świętowano na przykład odnalezienie kości mamuta.

Przeczytaj także

Podczas prac na stacji Bródno odkryto szczątki tura, zwierzęcia występującego kiedyś w Polsce masowo, ale doprowadzonym do wyginięcia przez ludzi w XVIII wieku.

Tur na stacji metra Bródno. Szczątki sprzed 7000 lat

Szczątki tura zostały zbadane wstępnie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne. Naukowcy oszacowali, że zwierzę żyło 6000-7000 lat przed naszą erą

Na zdjęciach widać, że znaleziono czaszkę tura. Eksponat trafił to PMA, gdzie zostanie poddany dalszym analizom.

Metro Warszawskie zapewnia, że znalezisko nie wpłynęło w żaden sposób na opóźnienie prac.

Zobacz także: W środku pierwszej linii metra powstaną dwie nowe stacje. Budowa potrwa do 2026 roku 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.