Nowo odkryty pająk nazwany na cześć Joaquina Phoenixa. Wygląda jak Joker

29.06.2020 08:57
Joker|undefined Fot. CAP/FB/Capital Pictures/East News

Naukowcy odkryli nowy gatunek pająka, który ich zdaniem tak bardzo przypomina Jokera, że postanowiono nazwać go na cześć Joaquina Phoenixa. Jak wygląda zwierzę?

Rok 2019 zdecydowanie należał do Joaquina Phoenixa i jego roli w głośnym filmie "Joker". Wygląda na to, że Książę zbrodni z Gotham wpłynął nawet na samą Matkę Naturę. Naukowcy odkryli bowiem pająka, który ich zdaniem wygląda zupełnie jak filmowy wróg Batmana

Loureedia phoenixi - pająk Joker nazwany na cześć Joaquina Phoenixa

O nowym odkryciu poinformował między innymi portal Live Science. Nowy gatunek pająka pochodzi z Iranu i jest pierwszym pająkiem z rodzaju Loureedia znalezionym poza terytorium regionu Śródziemnomorskiego. Zwierzątko zostało dokładnie opisane w czerwcowym wydaniu magazynu "Arthorpoda Selecta". Naukowcy, którzy odkryli stawonoga, postanowili złożyć hołd Joaquinowi Phoenixowi. Dlatego też nazywa się Loureedia phoenixi. Co ciekawe nazwa rodzaju Loureedia też jest swoistym popkulturowym hołdem. Pochodzi bowiem od słynnego muzyka znanego między innymi z zespołu The Velvet Underground - Lou Reeda

Przeczytaj także

Drugi człon nazwy nowego gatunku pająka wziął się z niezwykłego umaszczenia zwierzęcia. Grzbiety samców pajęczaka zdobi czerwonobiały wzór, który badaczom skoarzył się z ikonicznym uśmiechem Jokera.

Żeby jednak dostrzec makijaż Księcia zbrodni Gotham, potrzeba sporego powiększenia. Loureedia phoenixi ma jedynie 8 milimetrów długości, więc do największych nie należy. 

Przeczytaj także

Pająki rodzaju Loureedia są również zwane pająkami jedwabnymi z powodu grubego i przypominającego atłas owłosienia. Bardzo trudno je zaobserwować, bo wychodzą na powierzchnię tylko podczas trzech tygodni w ciągu roku - zazwyczaj między październikiem a listopadem. Poza tym badaczom nie udało się znleźć samic tych pająków. Nowe odkrycie skomentował Alireza Zamani - arachnolog z fińskiego uniwersytetu Turku. 

Te pająki spędzają większość swojego życia w podziemnych gniazdach. Idealnie byłoby, gdyby udałoby się nam wyśledzić wędrującego samca. To byłoby interesujące. On powinien wiedzieć, jak znaleźć samicę lepiej niż ktokolwiek inny. W ten sposób mielibyśmy również okazję zaobserwować i sfotografować rzeczywiste zachowanie godowe, które nie zostało jeszcze udokumentowane w przypadku żadnego gatunku Loureedia.

Joaquin Phoenix na pewno ucieszy się z powodu nazwy nowo odkrytego pająka. Oscarowy aktor słynie z walki o prawa zwierząt i tego typu uhonorowanie na pewno znaczy dla niego bardzo dużo. 

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Joaquin Phoenix uratował krowę i jej cielę. Zobaczcie poruszające wideo 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.