Oto zegarek, który kosztował 120 milionów złotych. Stworzyła go firma założona przez Polaków

14.11.2019 16:27
patek philipe|undefined Fot. źródo: Materiały Prasowe

Wyjątkowy zegarek został sprzedany w trakcie aukcji charytatywnej, z której cały zarobek zostanie przeznaczony na badania dotyczące dystrofii mięśniowej Duchenne'a.

Zegarek stworzony przez Patek Philippe został wystawiony na sprzedaż w trakcie aukcji charytatywnej "Only Watch". Tegoroczna odsłona była już siódmą w historii. Chronometr został sprzedany za 31 milionów franków szwajcarskich, czyli ponad 122 miliony złotych.

Sprzedano najdroższy zegarek w historii

"Only Watch" to akcja organizowana od czternastu lat. W ramach wydarzenia, które odbywa się co dwa lata, licytowane są najbardziej luksusowe zegarki na świecie. 99 procent zysków z ich sprzedaży przeznaczane jest na cele charytatywne.

Przeczytaj także

W tym roku pieniądze, które zdobyto w trakcie aukcji, zostały przeznaczone na fundację zajmującą się dystrofią mięśniową Duchenne'a. W jej trakcie pobito rekord kwoty, jaką zapłacono kiedykolwiek za pojedynczy zegarek. Poprzedni rekordzista wśród zegarków na rękę kosztował niemal dwa razy mniej i był Rolexem Daytona, który w przeszłości należał do Paula Newmana.

Model zegarka rekordzisty to Grandmaster Chime 6400 A-010 i kosztował szczęśliwego kupca tyle, ile wynosi roczny budżet Legii Warszawa - czyli około 120 milionów złotych. Cena ta oznacza, że Grandmaster jest nie tylko najdroższym zegarkiem na rękę, ale też rekordzistą wśród  wszystkich rodzajów chronometrów. 

Powstało jedynie 7 urządzeń Grandmaster Chime 6300 A-010. Zostały one wyprodukowane w 2014 roku z okazji 175-lecia firmy założonej przez polskich emigrantów Antoniego Płatka i Franciszka Czapka. Sprzedany w trakcie aukcji czasomierz został jednak stworzony specjalnie z myślą o "Only Watch". Wielu obserwatorów jeszcze przed startem wydarzenia zakładało, że Grandmaster będzie w stanie z łatwością pobić dotychczasowy rekord cenowy - nie mylili się.

W ramach aukcji "Only Watch" sprzedano łącznie 50 zegarków, które kosztowały 38,6 mln franków. 

Zobacz także: Sully Erna z Godsmack uruchomił fundację wspierającą osoby z problemami psychicznymi

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.