Powrócił zakaz połączeń lotniczych. Obejmuje on aż 44 kraje, w tym m.in. Hiszpanię

02.09.2020 15:00
Powrócił zakaz połączeń lotniczych. Obejmuje on aż 44 kraje, w tym m.in. Hiszpanię Fot. zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Powrót ograniczeń ws. podróży lotniczej - od 2 do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów. Wśród nich m.in. Hiszpania i Stany Zjednoczone.

W środę 2 września po północy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw.

Powraca zakaz podróży lotniczych do 44 krajów

Wprowadza ono do 15 września br. zakaz lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, które wykonują loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Hiszpanii, Izraela, Albanii, Indii, Malty, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Luksemburga, czy Wspólnoty Bahamów. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.
Przeczytaj także

Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Projekt uwzględnia 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, w porównaniu do tego, które obowiązywało do wtorku 1 września, dodano punkt wyłączający stosowanie zakazu "do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie".

Rząd tłumaczy, że czartery będą nadal latać, ponieważ "wynika to z faktu aktualnego przebywania wielu obywateli polskich, biorących udział w imprezach turystycznych, na terytorium szeregu z państw wskazanych" w rozporządzeniu:

W związku z tym zachodzi konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywaj±cym na urlopach poza granicami kraju. Proponowane rozwiązanie ma na celu uniknięcie możliwych komplikacji zarówno po stronie podróżnych, jak i organizatorów turystyki.

W opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu zapisano także, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli planowaliście więc wakacje, to musicie się z nimi wstrzymać.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.