CNN przygotowało obszerny reportaż o osobach LGBT i homofobii w Polsce

Natalia Hluzow
17.10.2020 00:09
marsz równości katowice|undefined Fot. . LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

"W ciągu nieco ponad roku setki regionów w całej Polsce - obejmujących około jednej trzeciej kraju i ponad 10 milionów obywateli - przekształciły się z dnia na dzień w tzw. strefy wolne od LGBT" czytamy w obszernym reportażu CNN. "To kurs kolizyjny z Unią Europejską". 

Strefy wolne od LGBT, Karta Rodziny, homofobia, a przede wszystkim koszmarna sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce, stały się tematem obszernego reportażu przygotowanego przez CNN. Amerykańscy dziennikarze, Rob Picheta i Ivana Kottasová, przybliżyli historie kilku homoseksualnych i biseksualnych osób zamieszkujących tzw. strefy wolne od LGBT, rysując przerażający obraz Polski, w której homofobia, katolicyzm i nacjonalizm są ze sobą ściśle powiązane. 

Przeczytaj także

Reportaż CNN o sytuacji osób LGBT w Polsce

Spora część reportażu skupia się na tzw. "strefach wolnych od LGBT" i ich nieheteronormatywnych mieszkańcach. Bohaterowie reportażu to m.in. Karolina Duzniak, Ola Głowacka, Tomek Zuber i Bart Staszewski. Opowiadają o tym, jak radzą sobie każdego dnia z brakiem akceptacji i szykanami w miastach, które "wolałyby, by ich po prostu nie było"; w kraju, w którym rząd, Kościół i przychylne im media urządziły "polowanie na czarownice" wycelowane w osoby LGBT. Jak czytamy w tekście CNN:

Kiedy szeroko zakrojone badanie UE na początku tego roku wykazało, że osoby LGBT+ na kontynencie europejskim generalnie czują się bezpieczniej niż pięć lat temu, Polska była rażącym wyjątkiem; dwie trzecie Polaków będących gejami, lesbijkami i osobami transpłciowymi stwierdziło, że wzrosła nietolerancja i akty przemocy wobec nich, a czterech na pięciu powiedziało, że unikają pewnych miejsc w obawie przed napaścią - to najwyższy wskaźnik w Europie.

Dziennikarze CNN odwiedzili szereg polskich miejscowości jak Kozy, Świdnik, Istebna czy Czechowice-Dziedzice, uczestniczyli w katowickim marszu równości, a poza osobami LGBT rozmawiali także z przedstawicielem Ordo Iuris, organizatorami akcji "anty-LGBT" i księdzem. Ich wnioski wynikające z zebranego materiału są jednoznaczne:

Homofobiczna retoryka jest głoszona przez państwo i głoszona w kościołach, a wrogość na ulicach kipi.

Dziennikarze twierdzą, że wszystko to skłania do - wielce niepożądanego przez Polaków - porównania Polski z Rosją:

Dążenie tego kraju do nietolerancyjnego ustawodawstwa przeciwko LGBT, udekorowane obroną tradycyjnych wartości, skłania również do porównań z Rosją. (...) Moskiewskie prawo z 2013 r. zakazujące "propagandy" LGBT opierało się na wielu takich samych argumentach i wywołało podobne globalne oburzenie.

Zaznaczają jednak, że Polska, w przeciwieństwie do Rosji, jest dobrowolnym członkiem Unii Europejskiej i jest zobligowana do przestrzegania obowiązujących w niej fundamentalnych praw. Jak piszą:

Te obszary, w których sprzeciw wobec "ideologii" LGBT jest symbolicznie zapisany w prawie stanowym i lokalnym, postawiły Polskę na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.
Przeczytaj także

CNN o rządzie PiS i Janie Pawle II

Autorzy reportażu przytaczają w swoim tekście zarówno słowa ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, jak i wypowiedzi polityków PiS oraz kazanie arcybiskupa Jędraszewskiego - wszystkie wymierzone przeciwko wyimaginowanej "ideologii LGBT", która ich zdaniem stoi w sprzeczności z "tradycyjnymi polskimi wartościami".

Przeczytaj także

"Nacjonalizm i katolicyzm są w Polsce bardzo powiązane" mówi jeden z bohaterów reportażu, biseksualny Tomek Zuber. Autorzy tekstu poświęcają sporo miejsca na opis Polski jako kraju, w którym "około dziewięciu na dziesięciu Polaków identyfikuje się jako rzymscy katolicy, a około 40% co tydzień uczestniczy w niedzielnych mszach". W tekście pojawia się też postać niezwykle istotnego dla Polaków papieża Jana Pawła II, który - zdaniem dziennikarzy CNN - "dawał Polakom nadzieję w czasach stanu wojennego, ale jego zdecydowany sprzeciw wobec homoseksualizmu poszerzył przepaść między wieloma osobami LGBT a Kościołem".

Dla autorów reportażu jest jasne, że w Polsce funkcjonują "homofobiczne ustawodawstwo i rezolucje", a osoby LGBT pełnią rolę "kozła ofiarnego". Polski rząd nie odpowiedział na prośby CNN o komentarz do tej historii.

 

Zobacz też: Powstał pierwszy polski serial o rodzinie LGBT. Kiedy premiera "Familli"? 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.