Szczur saper przechodzi na emeryturę. Przez 5 lat wykrywał miny

07.06.2021 17:21
Szczur saper przechodzi na emeryturę. Przez 5 lat wykrywał miny Fot. Cover Images/East News

Magawa  - szczur saper przechodzi na zasłużoną emeryturę. Zwierzak pracował przy wykrywaniu min lądowych w Kambodży.

Magaua, szczur, który przysłużył się Kambodży poprzez jej rozminowywanie, odchodzi na emeryturę. Jako saper odsłużył 5 lat. W tym czasie wykrył 71 min i 38 niewybuchów i niewypałów a dzięki temu uratował życie wielu osobom.

Szczur snajper przechodzi na emeryturę

Magaua jest wielkoszczurem gambijskimi ma obecnie 7 lat. Został wytresowany i zatrudniony w fundacji Apopo funkcjonującej w Tanzanii. Szkolenie polegało na tym, że zwierzak otrzymywał smakołyki zawsze gdy zbliżył się do czegoś, co pachniało związkami chemicznymi używanymi w minach. Zdolny szczur zaliczył wszystkie testy celująco, więc przystąpił do niebezpiecznej pracy najpierw w Tanzanii, a potem w Kambodży.

Polecamy

Magaua był w stanie przeszukać teren wielkości kortu tenisowego pod kątem obecności min lądowych w zaledwie 20 minut. Organizacja Apopo zajmująca się tresowaniem szczurów - saperów jest zdania, że człowiek z wykrywaczem metalu przeszukiwałby tak duży teren przez minimum 4 dni.

Szczur, który ratuje życie

Niestety jakiś czas temu przewodnicy zwierzęcia zauważyli, że Magaua stał się powolniejszy. 70-centymetrowy szczur stracił także swój wrodzony refleks. Postanowili więc odesłać bohatera na zasłużoną emeryturę. Gryzoń trafił do schroniska brytyjskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz zwierząt. Teraz zastąpią go młodsi specjaliści w dziedzinie odnajdowania min.

Źródło: Polsatnews.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.