Szok w Górach Świętokrzyskich. Najwyższa góra, nie jest już najwyższa

21.11.2019 14:55
góry świętokrzyskie|undefined Fot. źródło: Wikimedia, Creative Commons

Są takie informacje, które dosłownie zmieniają bieg historii i powodują, że podręczniki trzeba wyrzucić na śmietnik. Tak jest w wypadku badań, które przeprowadzili naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej.

Doktor Maciej Hadukiewczi i doktor inżynier Ihor Romanyshyn z katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami dokonali badań, które wykazały, że wysokości, jakie mają dwa najwyższe szczyty w Górach Świętokrzyskich, są inne, niż dotąd myśleliśmy. Dzięki przeprowadzonym pomiarom okazuje się, że to Góra Agata jest królową świętokrzyskiego, a nie Łysica.

Skała Agata najwyższym szczytem w Górach Świętokrzyskich

Informacje o błędnych pomiarach zostały potwierdzone przez naukowców w trakcie badań w terenie. Do potwierdzenia hipotezy naukowców wykorzystane zostały dwie metody - użyto urządzenia GPS, jak i przeprowadzono pomiary niwelacyjne.

Przeczytaj także

Obie metody był w stanie potwierdzić, że Skała Agata jest wyższa od Łysicy. Naukowcy następnie użyli metody statycznym pomiarem GNSS, która wykazała jeszcze większe różnice między górami.

Badacze przekazali dane do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zmienił oficjalne dane dotyczące Łysicy i Skały Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym. Aby tego dokonać, naukowcy powtórzyli pomiary razem z uprawionym do tego geodetą. Te następnie zostały przekazane do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Plotki o szokującym odkryciu geodetów pojawiały się już w sieci w lutym 2019 roku. Teraz mamy w końcu potwierdzenie.

  • Łysica - 613,31 m. npm.
  • Skała Agaty - 613,96 m. npm.

Gratulacje dla Agaty, ale może jeszcze Łysica niedługo nas zaskoczy?

Zobacz także: Dom rodzinny Hitlera stanie się komisariatem. Pułapka na pielgrzymki neonazistów

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.