Toshiba wykryje raka po przebadaniu jednej kropli waszej krwi

25.11.2019 12:55
testy laborytoryjny|undefined Fot. źródło: Shutterstock

Japońska firma ogłosiła w połowie listopada 2019 roku, że była w stanie stworzyć technologię, która nie tylko wykryje 13 rodzajów raka na podstawie jednej kropli krwi, ale zrobi to z 99% skutecznością.

Toshiba współpracowała nad swoimi badaniami z Narodowym Instytutem Onkologicznym i Uniwersytetem Medycznym w Tokio. Firma ma nadzieję, że będzie mogła skomercjalizować swoje testy w ciągu najbliższych lat. Pierwsze testy mają ruszyć na początku 2020 roku.

Nowe testy wykryją raka z jednej kropli krwi w 2 godziny

Metoda, jakiej używa Toshiba, może uratować tysiące chorych dzięki wykrywaniu choroby w bardzo wczesnym stadium.

Przeczytaj także

Metoda polega na badaniu rodzaju i stężeniu cząsteczek mikroRNA wydzielanych przez krew z komórek rakowych. Inne firmy, wśród nich Toray Industries Inc., opracowały technologie, które również diagnozują raka za pomocą cząsteczek mikroRNA.

W porównaniu z innymi metodami mamy przewagę, dzięki skuteczności naszych testów, szybkości otrzymanych wyników, jak i niskim kosztom.

- wyjaśniał w rozmowie z mediami Koji Hashimoto, główny naukowiec Frontier Research Laboratory firmy Toshiba.

Test zostanie wykorzystany do wykrycia raka żołądka, przełyku, płuc, wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, jajników, prostaty, pęcherza i raka piersi, a także mięsaka i glejaka.

Według Toshiby cena testu wynosi w tym momencie około 700 zł. Badani muszą czekać na wyniki niecałe dwie godziny. Firma planuje w ciągu następnych pięciu lat skupić się na tworzeniu sprzętów medycznych. Toshiba ma nadzieję wieść prym w analizie genomu i diagnostyce komórek, przy wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań wykorzystującym Sztuczną Inteligencję.

Zobacz także: Stworzono test, który wykryje raka poprzez badanie moczu

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.