Ukraina nie zorganizuje Eurowizji. Wiadomo już, w którym kraju odbędzie się konkurs

25.07.2022 15:00
Eurowizja, Kalush Orchestra Fot. Rex Features/East News

Europejska Unia Nadawców oficjalnie podała, kto będzie gospodarzem Eurowizji 2023.

Jak podaje PAP, Eurowizja w 2023 roku odbędzie się w Wielkiej Brytanii, a jej gospodarzem będzie telewizja BBC, występująca w imieniu tegorocznego zwycięzcy - Ukrainy. Informacja została przekazana przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Już wcześniej informowano, że impreza nie odbędzie się na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa.

Polecamy

Eurowizja 2023: Gdzie odbędzie się konkurs? Wielka Brytania gospodarzem Eurowizji

Tegoroczną Eurowizję wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra i zgodnie z tradycją, to Ukraina powinna gościć konkurs w 2023 r. EBU 17 czerwca poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa impreza nie odbędzie się w tym kraju i zapowiedziała rozmowy z BBC, jako publicznym nadawcą w Wielkiej Brytanii, która w ostatnim konkursie zajęła drugie miejsce.

Jak podaje PAP, Martin Oesterdahl, kierownik wykonawczy konkursu wyznał:

Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że BBC zgodziło się zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku. BBC przejęło obowiązki organizatora od innych zwycięskich krajów cztery razy w przeszłości. Kontynuując tę tradycję solidarności, wiemy, że przyszłoroczny konkurs ukaże kreatywność i umiejętności jednego z najbardziej doświadczonych nadawców publicznych Europy, przy jednoczesnym zapewnieniu, że Ukraina, która wygrała w tym roku, będzie fetowana i reprezentowana podczas całej imprezy.

Ukraina, jako zwycięzca w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022, automatycznie zakwalifikuje się do Wielkiego Finału przyszłorocznego wydarzenia.

Polecamy

Mykoła Czernotycki, szef zarządu Narodowej Publicznej Teleradiokompanii Ukrainy (UA:PBC), przekazał:

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie, ale będzie wspierał Ukrainę. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z BBC za okazanie solidarności. Jestem przekonany, że razem będziemy mogli wnieść ukraińskiego ducha do tego wydarzenia i jeszcze raz zjednoczyć całą Europę wokół wspólnych wartości pokoju, wsparcia, świętowania różnorodności i talentu.

BBC organizowało Konkurs Piosenki Eurowizji ośmiokrotnie - więcej razy niż jakikolwiek inny nadawca. Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie odbędzie się impreza - miasto gospodarz konkursu w 2023 roku zostanie wybrane w nadchodzących miesiącach.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.