"Ulica Sezamkowa" wprowadza pierwsze w historii programu czarnoskóre Muppety. Rasiści znowu będą mieli problem

25.03.2021 10:16
Ulica Sezamkowa - kadr z programu Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

W programie "Ulica Sezmkowa" pojawi się rodzina czarnoskórych Muppetów. Wszystko po to, by walczyć z rasizmem. Kim są Wes i Elijah?

"Ulica Sezmkowa" od 60 lat uczy dzieci rozmaitych informacji na temat otaczającego je świata. Twórcy programu postanowili skupić się na zjawisku rasizmu. Z tego powodu zaprezentowano nowych bohaterów - Wesa i Elijah - pierwsze czarnoskóre Muppety.

"Ulica Sezamkowa" z pierwszą w historii programu czarnoskórą rodziną

Rasizm, szczególnie w Stanach Zjednoczonych to bardzo aktualny temat. Po wydarzeniach z roku 2020 związanych ze śmiercią George'a Floyda z rąk policjantów, mieszkańcy USA bardziej niż dotychczas zwracają uwagę na przejawy rasizmu systemowego.

Polecamy

Jak podaje People, w "Ulicy Sezamkowej" zadebiutowały dwie nowe postacie - Elijah i jego syn Wes. Są pierwszymi w historii programu bohaterami, którzy reprezentują osoby o ciemnym kolorze skóry. Dzięki nim  Elmo i oglądające przygody Muppetów dzieci dowiedzą się między innymi, skąd biorą się różne kolory skóry człowieka.

Elijah i Wes nie ograniczają się jedynie do aspektów anatomicznych człowieka, ale również zgłębiają wątki tożsamościowe i równościowe - kolor skóry może być ważny w kontekście przynależności, ale należy pamiętać, że wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Ta myśl została zobrazowana za pomocą metafory jesiennego drzewa - chociaż jego opadające liście mają różne kolory, wszystkie pochodzą z tej samej rozgałęzionej rośliny.

Polecamy

Rocio Galarza z Sesame Workshop wystąpiła w programie "Good Morning America", gdzie opowiedziała o istotności nowych bohaterów "Ulicy Sezamkowej".

Małe dzieci, od niemowlęctwa, zaczynają rozumieć różnice między ludźmi i nadawać im wartość. Chodzi o to, jak podejść do tego problemu w odpowiedni dla wieku sposób.

Wes i Elijah to tylko element programu ABCs of Racial Literacy, który powstał, aby uświadamiać i uwrażliwiać nna  problemy mniejszości etnicznych. Stworzono go, pomóc rodzinom "celebrować ich własną, niepowtarzalną tożsamość" i  oferować "strategie odpowiadające na czasami trudne pytania dotyczące rasy i rasizmu".

Polecamy

W jednym z nadchodzących fragmentów programu pojawi się wątek reagowania na przejawy dyskryminacji ze względu na kolor skóry. Młodzi widzowie zobaczą scenkę w sklepie spożywczym, w której dwie bohaterki wyjaśnią, jak radzić sobie z rasistowskimi zachowaniami, przy okazji celebrując latynoskie pochodzenie.

Polecamy

To pocieszające, że twórcy "Ulicy Sezamkowej" postanowili przyłączyć się do walki z rasizmem w Stanach Zjednoczonych. Przeraża jednak fakt, że wątek został podjęty dopiero 60 lat po starcie programu dla dzieci.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.