UseCrypt Messenger – „szyfrowane Gadu-Gadu” rozwiązaniem problemu z Facebookiem

Michał Tomaszkiewicz
28.03.2018 11:42
Polski szyfrowany komunikator UseCrypt Messenger|undefined Fot. materiały prasowe

Rozmawianie z wykorzystaniem UseCrypt Messengera jest tak bezpieczna, że twórcy aplikacji nie wiedzą nawet, kto korzysta z ich komunikatora. Nie przechowują ani nie gromadzą także żadnych danych, co może się spodobać w szczególności osobom obawiającym się inwigilacji Facebooka.

Afera z Cambridge Analytica stała się dla Facebooka ogromnym problemem – partner portalu społecznościowego zdołał wyszpiegować dokładne informacje na temat 50 mln użytkowników w USA. Co gorsza, zrobił to w tajemnicy – korzystający z FB nawet nie wiedzieli, że informacje o nich są gromadzone i przetwarzane.

Cambridge Analytica może być tylko wierzchołkiem góry lodowej – podobne dane mogły być gromadzone przez inne aplikacje uruchamiane na platformie Facebooka. Ba, sama aplikacja portalu szpiegowała użytkowników, przesyłając na serwery w USA informacje o połączeniach telefonicznych oraz wysyłanych i odbieranych SMS-ach.

UseCrypt Messenger – szyfrowana alternatywa dla Messengera

W burzliwych czasach odkrywania prawdziwej skali sieciowej inwigilacji szansę na odniesienie dużego sukcesu ma polski komunikator UseCrypt Messenger, korzystający z opracowanego przez CryptoMind sposobu szyfrowania danych. Twórcy skonstruowali system aplikacji tak, by podsłuchanie prowadzonych za jego pomocą rozmów (także głosowych) było po prostu niemożliwe.

Twórcy UseCrypt Messengera chwalą się, że korzystanie z ich programu gwarantuje większy poziom prywatności, niż rozmawianie twarzą w twarz.

Całość prowadzonej przez użytkowników komunikacji jest szyfrowana w trybie end-to-end, co oznacza, że operacje kryptograficzne wykonywane są po stronie klientów. Połączenia są zestawiane poprzez serwer pośredniczący, który nie uczestniczy w żadnych operacjach kryptograficznych, co gwarantuje pełną anonimowość użytkownikom. Dodatkowo jest to jedyna aplikacja pozwalająca sprawdzić, czy telefon nie jest obiektem inwigilacji.

Połączenia zestawiane są bezpośrednio pomiędzy telefonami rozmawiających – UseCrypt Messenger używa kodeka HD Voice – dzięki czemu serwer nie ma żadnej styczności z przesyłanymi danymi.

UseCrypt Messenger – bezpieczny komunikator poza jurysdykcją USA

UseCrypt Messenger powstaje w Polsce i dzięki temu nie jest objęty obowiązującymi w USA przepisami – amerykańskie służby nie mogą więc go zmusić do inwigilowania użytkowników i do raportowania informacji na ich temat.

Tych, jak przypominamy, nie ma – nawet funkcja powiadamia, który ze znajomych z książki adresowej korzysta z komunikatora UseCrypt Messenger, realizowana jet w bezpieczny i zdecentralizowany sposób. Dane kontaktowe są szyfrowane w chwili pobierania i w takiej formie przechowywane na telefonie – aplikacja porównuje nie numery telefonów, lecz ich niemożliwy do odszyfrowania odpowiednik.

Komunikator UseCrypt Messenger sprawdza także, czy smartfon na którym jest uruchamiany jest należycie zabezpieczony przed szpiegowaniem. Jeśli wykryje luki lub niebezpieczne oprogramowanie, ostrzeże użytkownika, że rozmawianie za jego pomocą może nie być do końca bezpieczne.

Polski szyfrowany komunikator UseCrypt Messenger jest dostępny w sklepie Google Play oraz App Store. Za korzystanie z niego trzeba płacić miesięczny abonament w wysokości odpowiednio 61,99 zł lub 64,99 zł. Twórcy UseCrypt podkreślają, że darmowe komunikatory, także te oferujące szyfrowanie, utrzymują się ze sprzedaży danych użytkowników.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.