W kierunku Ziemi pędzi asteroida. Chiny planują misję ochrony przed globalną zagładą

16.07.2021 14:28
W kierunku Ziemi pędzi asteroida. Chiny planują misję ochrony przed globalną zagładą Fot. shutterstock

Czy można obronić Ziemię przed zagładą z kosmosu? Chiny planują misję ratunkową przed asteroidą Bennu.

W bliskim otoczeniu Ziemi obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Kolejne zderzenie Ziemi z takim obiektem pozostaje więc tylko kwestią czasu.

Chiny planują misję ochrony Ziemi przed globalną zagładą

Asteroidy uderzają w Ziemię regularnie. Często obserwacja obiektów jest utrudniona, zwłaszcza jeśli asteroida krąży między Ziemią a Słońcem. Zdarzają się również przypadki, gdy asteroidy znacznie zbaczają z kursu i mogą stanowić nagłe, realne zagrożenie. Asteroida Bennu, może uderzyć w Ziemię za nieco ponad 100 lat.

Polecamy

Jak podaje NASA, asteroida Bennu, znana także jako (101955) 1999 RQ, między 2175 a 2199 rokiem ma niebezpiecznie blisko minąć się z naszą planetą.

Asteroida Bennu, może uderzyć w Ziemię

Bennu to planetoida należąca do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA. Została odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR. To ciało niebieskie okrąża Słońce w ciągu 1 roku i 71 dni w średniej odległości 1,13 au. Nachylenie jej orbity względem ekliptyki to 6,03°, a mimośród jej orbity wynosi 0,2037. Według danych z 2021 roku, w latach 2169–2199 planetoida kilka razy zbliży się do Ziemi. Łączne prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię w czasie wszystkich tych zbliżeń wynosi 0,037%.

Z tego powodu Chiny planują wystrzelić w kosmos 23 rakiety Long March 5 i spowodować zmianę kierunku lotu asteroidy oraz przesunięcie jej o prawie 9 000 km.

Plan ratunkowy Chińczyków

Niedawno w czasopiśmie "Icarus" pojawił się artykuł, w którym Naukowcy z Narodowego Centrum Nauki Kosmicznej w Chinach przedstawili swoje obliczenia. Badacze twierdzą, że jeśli 23 rakiety Long March 5 – każda ważąca ok. 900 ton – uderzą jednocześnie w asteroidę Bennu, to zdołają zmienić kurs asteroidy i przesunąć ją o prawie 9 000 km.

Koncepcja Chińczyków nie jest jednak niczym nowym. Pierwszy z pomysłów na ochronę Ziemi pomagał na pomalowaniu obiektu specjalną farbą, która doprowadziłaby do zmian termicznych asteroidy, a co za tym idzie, zmieniłaby kurs rozpędzonej kosmicznej skały.

Kolejny plan nosił, który przedstawiła NASA nazwę Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response - w skrócie HAMMER i zakładał zniszczenie Bennu przy zastosowaniu energii atomowej.

Zobacz również: Jasnowidz Krzysztof Jackowski o duchach. "Istota ludzka po śmierci istnieje jako byt"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.