WOŚP walczy o wymianę zakupionych maseczek. Okazało się, że nie spełniają norm

15.05.2020 16:34
Jurek Owsiak z IPOO|undefined Fot. Piotr Molecki/East News

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy aktywnie włączyła się w pomoc dla szpitali walczących z epidemią COVID-19. Dzięki wpłatom na Fundusz Interwencyjny możliwe były zakupy tak potrzebnego sprzęty ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego. Okazało się jednak, że część z zamówionych masek nie jest zgodna z normami.

WOŚP natychmiast poinformował o tym wszystkie placówki, do których trafiły pakiety IPOO. Znajdujące się w nich maseczki KN95, w założeniu mające chronić przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, nie przeszły pozytywnie wszystkich badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

WOŚP przekazał, że wielokrotnie upewniał się u dostawcy, czy zamówiony sprzęt jest odpowiedniej jakości.

Przeczytaj także
WOŚP, zaniepokojona doniesieniami medialnymi z całego świata na temat jakości osobistych materiałów ochronnych sprowadzanych z Chin, wielokrotnie sprawdzała u firmy Paramedica Polska czy posiada ona niezbędne atesty na zamawiane u niej materiały ochronne. 11 maja 2020 r. Fundacja otrzymała wynik badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, z których wynika, że półmaski filtrujące KN95, które stanowiły część Indywidualnych Pakietów Ochrony Osobistej dla ratowników medycznych, nie spełniają normy pozwalającej na stosowanie ich w celu ochrony układu oddechowego personelu medycznego przed wirusem SARS-CoV-2. Półmaska ta może być więc używana na tej samej zasadzie, co maseczki chirurgiczne.

WOŚP dostała maseczki nie spełniające norm. Walczy o ich wymianę u dostawcy

Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP, zapowiedział że Fundacja nie zamierza odpuścić i będzie walczyć o sprzęt zakupiony przez powierzone jej przez Polaków pieniądze.

Czuliśmy się absolutnie w obowiązku, by o wyniku tych badań poinformować placówki, które otrzymały od nas sprzęt, a także zwrócić się do firmy, u której zakupiliśmy sprzęt, o natychmiastowe wyjaśnienia i wymianę maseczek na takie, które spełniają odpowiednie normy i zostało to potwierdzone przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy lub zwrot pieniędzy za nieprawidłowo wykonane zamówienie. Z przykrością stwierdzamy, że staliśmy się kolejną ofiarą nieuczciwych praktyk chińskich producentów i że niestety nie jesteśmy jedyni. Wiemy już, że podobna sytuacja dotyka też inne firmy i organizacje w krajach, w których nieporównywalnie większe zamówienia okazały się nie spełniać norm. Jest to tym bardziej bulwersujące, że w obliczu pandemii uczciwość i rzetelność firm zajmujących się produkcją i dystrybucją sprzętów, mających za zadanie chronić nas wszystkich, powinna być na pierwszym.

WOŚP przekazał 50 000 Indywidualnych Pakietów Ochrony Osobistej. W skład IPOO oprócz masek wchodzą też kombinezony, gogle, ochraniacze na obuwie, worki na odpady medyczne i rękawiczki. Wszystkie jednostki, do których trafił sprzęt, zostały ostrzeżone przez Orkiestrę o stwierdzonych nieprawidłowościach.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP, uspokaja: pakiety nawet z mniej skuteczną maską są potrzebne medykom.

Wiemy, że mimo tego że maseczki KN95 nie spełniają norm, to zakupione przez nas pakiety Indywidualnej Ochrony Osobistej nadal są użyteczne i cały czas służą medykom zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Z naszych informacji wynika, że zdecydowana większość ratowników w celu ochrony wykorzystywała przede wszystkim przyłbice lub maski sportowe produkowane przez markę Decathlon, które, po dostosowaniu do specyfiki pracy ratowników, zostały przekazane stacjom pogotowania przez Fundację WOŚP.

Orkiestra przekazała już na walkę z epidemią COVID-19 w Polsce ponad 50 mln zł.

Zobacz także: WOŚP przekaże 37 respiratorów do szpitali. Błyskawiczny efekt uruchomienia Funduszu Interwencyjnego 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.