Xiaomi Mi 9 - chiński flagowiec, który udowadnia, że “Xiaomi lepsze”? [TEST]

Xiaomi to nowe Apple. O ile kalifornijska firma z innowacją ma już niewiele wspólnego, to chiński producent zasypuje rynek kolejnymi nowościami. Jedną z nich jest flagowy smartfon Xiaomi Mi 9, któremu przyjrzeliśmy się bliżej.
Idea, która przyświeca Xiaomi jest prosta - zaoferować jak najwięcej w jak najniższej cenie. Nowy flagowiec Mi 9 może pochwalić się kilkoma nowinkami technologicznymi, a mimo to, jego cena jest ponad dwukrotnie niższa, niż na przykład Samsunga S10.
I tak, w Xiaomi Mi 9 znajdziemy potrójny moduł aparatu, duży ekran AMOLED z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, czy NFC.
Ten ostatni jest funkcja dobrze znana już z Mi 8 – działa on na zasadzie ultradźwięków, a żeby odblokować telefon wystarczy przyłożyć palec w odpowiednim miejscu. Do tej pory, czytniki linii papilarnych znajdowały się w smartfonach producenta na tylnej ścianie urządzenia.
Xiaomi Mi 9 - ekran AMOLED
We flagowcu zastosowano ekran AMOLED o przekątnej 6,4 cala. To dość dużo i często smartfon wymaga do komfortowej obsługi dwóch rąk. Odpowiedzią dla tych, dla których duży ekran jest wadą może być kompaktowa wersja flagowca - Mi 9 SE, której mieliśmy już okazję się bliżej przyjrzeć.
Ekran AMOLED wypełniający niemal cały front smartfona pracuje z rozdzielczością 1080 x 2340 pikseli i wyświetla 16 milionów soczystych, wyraźnych barw. Nie mamy też zastrzeżenia co do kontrastu i widoczności w słońcu.
Ekran to zdecydowanie mocny punkt nowego flagowca chińskiej marki. Bezpośrednio z nim związany jest również drugi - aparaty fotograficzne.
Xiaomi Mi 9 - aparaty fotograficzne
Fotografia mobilna to dziedzina, gdzie Xiaomi Mi 9 naprawdę pokazuje pazur. Pochwalić może się czterema aparatami fotograficznymi - trzy z nich znajdują się z tyłu urządzenia, natomiast jeden umiejscowiony we wcięciu w ekranie.
Xiaomi posiada obiektywy: szerokokątny, ultraszerokokątny oraz teleobiektyw – przełączanie się między nimi jest błyskawiczne i odbywa się za pomocą specjalnych przycisków w aplikacji aparatu. Główny aparat ma rozdzielczość 48 megapikseli i popularną matrycę Sony IMX586 o przekątnej 1/2 cala z wielkością pikseli wynoszącą 0,8 mikrometra. W domyślnym trybie aparat robi zdjęcia w rozdzielczości 12 megapikseli, łącząc cztery piksele w jeden. Jasność obiektywu wynosi f/1.7 i niestety nie jest on stabilizowany.
Drugi moduł to ultraszeroki kąt o jasności f/2.2 i rozdzielczości 16 megapikseli. Pochwalić może się kątem widzenia na poziomie 117 stopni.
Ostatni z obiektywów to teleobiektyw o otworze względnym f/2.2. Został on sparowany z matrycą o rozdzielczości 12 megapikseli i oferuje dwukrotne (względem głównego modułu) powiększenie. Odpowiada ono ogniskowej 52 mm.
Aparat w Xiaomi Mi 9 działa błyskawicznie. Wystarczy wyciągnąć go z kieszeni, a po ułamku sekundy sztuczna inteligencja rozpozna co chcemy uwiecznić, autofokus złapie ostrość i możemy zrobić zdjęcie. Aparat chińskiego flagowca to też szereg funkcji specjalnych - portret, oferujący sztuczne rozmycie tła, zdjęcia nocne czy panoramy.
Xiaomi Mi 9 - parametry i szybkość działania
Xiaomi Mi 9 to, mimo sporo niższej ceny, również specyfikacja dorównująca flagowym modelom innych firm:
- Wersja systemu: Android 9.0 (MIUI 10.2)
- CPU: Snapdragon 855, 7 nm, 8 rdzeni: 1x Kryo 2,84 GHz + 3x Kryo 2,42 GHz + 4x Kryo 1,8 GHz
- GPU: Adreno 640
- RAM: 6 GB
- pamięć masowa: 128 GB (realnie około 107 GB wolnej przestrzeni, a po konfiguracji i aktualizacji systemu oraz aplikacji nawet trochę mniej)
- karta microSD: nie
- Inne: NFC, dual SIM, Bluetooth 5.0 z aptx HD, Wi-Fi „ac” 2,4+5 GHz, USB typ C
Telefon, który otrzymaliśmy wyposażony był w system Android 9 oraz nakładkę MIUI 10.2. Telefon w każdej sytuacji szybko reagował na polecenia i właściwie nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń, co do jego obsługi. Pod tym kątem Xiaomi Mi 9 dorównuje, lub nawet okazuje się lepszy od flagowców innych marek - z Samsungiem i Huawei na czele.
Klienci mogą wybierać pomiędzy dwoma wersjami telefonu – jedna wyposażona jest w 64 GB pamięci, druga natomiast w 128 GB. Obie natomiast mają 6 GB RAM-u, co pozwala na trzymanie w pamięci dużej liczby uruchomionych aplikacji i skutkuje szybkim przełączaniem się między poszczególnymi programami.
Na pliki użytkownika również przeznaczono całkiem sporo miejsca - my mieliśmy do dyspozycji wersję ze 128 GB pamięci, ale realnie dostępne było 107 GB.
Xiaomi Mi 9 - opinia
Xiaomi zrobiło to znowu. Zaoferowało telefon, który w szranki może stanąć z flagowcami innych marek, ale w cenie dwukrotnie niższej. Co więcej, smartfon w momencie debiutu na polskim rynku jest 400 zł tańszy, niż jego poprzednik. To ewenement, o który dzisiaj ciężko.
Mi 9 oferuje atrakcyjny wygląd, szybkość działania, szereg funkcji specjalnych oraz dobrą jakość wykonywanych zdjęć. No właśnie, aparat okazuje się najsłabszym punktem nowego flagowca, ale tylko, jeśli porównamy go do bezpośrednich konkurentów, kosztujących dużo więcej. Przeciętnemu użytkownikowi powinien w zupełności wystarczyć. Co więcej, ucieszą go na pewno dodatkowe funkcje jak portret, czy tryb nocny, które dają ciekawe rezultaty.
Xiaomi Mi 9 to smartfon, którzy pragną flagowej specyfikacji, ale nie chcą za nią przepłacać. Obecnie smartfony stają się coraz droższe, niekoniecznie oferując więcej. Xiaomi (i za to należą mu się brawa) idzie pod prąd temu trendowi.
Oceń artykuł