Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Romana Makówka
20.01.2019 15:24
Superksiężyc 2018|undefined Fot. Lukasz Szelemej/East News

W lutym 2019 na niebie po raz kolejny pojawi się Superksiężyc. Radzimy, jak go fotografować i na co zwrócić uwagę, żeby mieć na prawdę dobre zdjęcia niezwykłego krwawego Księżyca.

Superksiężyc, krwawy Księżyc i niebieski Księżyc pojawią się na niebie podczas jednej nocy, 19 lutego 2019 roku. Dziś podpowiemy Wam co zrobić, by wykonać naprawdę dobre zdjęcia tego zjawiska. Porady i przydatne informacje przy fotografowaniu Księżyca przydadzą się Wam nie tylko dzisiaj, ale również w przyszłości!

Superksiężyc, niebieski Księżyc, krwawy Księżyc - co to oznacza?

Oficjalna nazwa zjawiska nadana przez NASA to "super blue blood moon", czyli po polsku "super niebieski krwawy księżyc". Niebieski Księżyc oznacza rzadkie zjawisko, kiedy pełnia Księżyca wypada aż dwa razy w miesiącu. Krwawy Księżyc to inaczej całkowite jego zaćmienie. Satelita zabarwia się wówczas na czerwono stąd określenie krwawy Księżyc lub truskawkowy Księżyc.

Superksiężyc 2019 - kiedy można wykonać zdjęcia?

Superksiężyc będzie widoczny na niebie w nocy z 19 na 20 lutego 2019 roku. Podziwiać go będzie można, gdy Księżyc zacznie wschodzić, czyli od godziny 16:44 aż do jego zachodu, o godzinie 06:58.

1. Znajdź odpowiednie miejsce do obserwacji

Aby wykonać naprawdę dobre zdjęcie, trzeba udać się na teren, w którym nie występuje sztuczne światło. Najlepiej wyjechać poza miasto, gdzie nie ma latarni i innych świateł, np. oświetlonych billboardów. Przy wyborze dogodnej dla siebie lokalizacji możemy posiłkować się mapą Light Pollution Map, dostępną w internecie. Jeśli jednak mocno upieracie się by w kadrze znajdował się fragment miejskiego krajobrazu, powinniście ustawić się tak, by sztuczne światło możliwie jak najmniej przeszkadzało w fotografowaniu. Warto jednakże zaznaczyć, że elementy krajobrazu na zdjęciu sprawiają, że Księżyc na zdjęciach będzie sprawiał wrażenie większego, niż w rzeczywistości. Efekt wart jest dobrych przygotowań.

Superksiężyc 2018 Fot. foto: AP/EAST NEWS

2. Przygotuj odpowiedni aparat i sprawdź ustawienia

Oczywiście, nikt nie zabroni fotografować Superksiężyca telefonem, ale gdy chcemy to zrobić w sposób profesjonalny, dobrze jest uzbroić się w miarę profesjonalny sprzęt. I tu mała uwaga - to nie aparat robi zdjęcia, tylko fotograf a fakt, że ktoś posiada skrzypce, nie czyni go automatycznie wirtuozem. Wypróbuj różne ustawienia swojego sprzętu wcześniej i nie idź nieprzygotowany! W tym przypadku odwieczną walkę miedzy Nikonarzami i miłośnikami Canona również należy odłożyć na bok.

3. Nie zapomnij o statywie

Superksiężyć to nie Bruce Dickinson skaczący po scenie na tle samolotu. Nie musicie się więc spinać i biegać za nim, żeby zdjęcie było świetnej jakości. W czasie zdjęć nikt nie włączy Wam również stroboskopu czy nie zgasi światła. Żaden złośliwy świetlik nie zadymi Wam również perkusisty. Macie czas i wykorzystajcie go mądrze. Jeśli chcecie uzyskać jak najwięcej szczegółów (a o to w tym wszystkim chodzi) musicie umieścić aparat na statywie, bo każdy nawet najdrobniejszy ruch może rozmazać a tym samym zniszczyć zdjęcie. Dobrym pomysłem jest także zdalne wyzwalanie migawki na przykład za pomocą kabelka, bezprzewodowego pilota lub samowyzwalacz.

>> Co znajduje się po ciemnej stronie Księżyca? Najpopularniejsze teorie spiskowe <<

4. Dobry obiektyw to konieczność?

Wybór obiektywu będzie zależał od tego, co chcesz pokazać na zdjęciu. W przypadku fotografowania tylko tarczy Księżyca należy kierować się jednak zasadą, że im dłuższy obiektyw, tym lepszy. Dobrze, gdyby sprzęt był dobrej jakości, ale również i w tym przypadku historia skrzypka z punktu drugiego jest jak najbardziej na miejscu. Nie mniej jednak, gdy fotografujecie samą tarczę, zakładanie czegokolwiek poniżej ogniskowej 200mm mija się z celem.

5. Jak ustawić aparat by fotografować Księżyc?

Nie istnieją idealne ustawienia, dzięki którym uzyskacie rewelacyjne zdjęcie. Przede wszystkim przejdźcie na tryb manualny. Wyłączcie autofokus (w tym konkretnym przypadku lepiej ostrzyć ręcznie). Ustawienia aparatu należy dobrać w zależności od rodzaju aparatu, obiektywu i warunków pogodowych. Ważne, by czas był możliwie jak najdłuższy a ISO jak najmniejsze. Korygujcie czas, przysłonę i ISO aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Pamiętajcie, że zdjęcie które widzicie na wyświetlaczu aparatu będzie się różnić od tego, które zobaczymy na ekranie komputera, więc zróbcie ich więcej, wypróbowując różne ustawienia. Korzystajcie z technologii, która pozwala zrobić kilkadziesiąt a nawet kilkaset zdjęć, spośród których będzie można wybrać najlepsze.

>> Zaćmienie Księżyca 2019: Playlista muzyczna do obserwowania zaćmienia <<

6. Postprodukcja: Jak obrobić zdjęcia nieba?

Podczas każdej postprodukcji, niezależnie od programu, należy zachować odpowiednia kolejność pracy. Najpierw poprawiamy kadr, potem niwelujemy szum a na końcu ostrzymy. "Odszumiamy" i wyostrzamy w dokładnie takiej kolejności, nigdy odwrotnie!

Niestety tym razem nie będzie mi dane fotografować Superksiężyca, który muszę zamienić na gwiazdy.... na scenie. Nie mniej jednak będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie pochwalić się Waszymi zdjęciami tego niecodziennego zjawiska. Życzymy Wam powodzenia!

Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.