Jak zareagować na wredny komentarz? Wystarczą tylko 3 słowa

08.05.2023 12:14
Kłótnia Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Niejedna osoba w swoim życiu miała problem z zareagowaniem na niemiły przytyk ze strony przyjaciół czy szefa w pracy. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Specjalistka od etykiety ma zaskakująco prostą odpowiedź.

Zachęcamy Was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Jak zareagować, gdy ktoś zażartuje sobie naszym kosztem? Można przemilczeć sprawę, ale niesmak pozostaje, zaś bezpośrednie zwrócenie uwagi może poskutkować konfliktem. Co zatem robić w takiej sytuacji? Sara Jane Ho, ekspertka od etykiety z Harvardu wie, jak sobie radzić z niestosownymi przytykami znajomych.

Jak zareagować na wredny komentarz? Wystarczą tylko 3 słowa

Sara Jane Ho jest założycielką Instytutu Sarita oraz pojawiła się w programie Netfliksa "Mind Your Manners". Jak zatem zareagować, gdy znajomy powie coś niemiłego? Rozwiązanie całej sytuacji jest zaskakująco proste:

Gdy przyjaciel mówi coś niemiłego, wtedy patrzę na niego i mówię "Czy wszystko ok?".

Te trzy słowa sygnalizują, że nawet jeśli nie przejmujemy się wrednym komentarzem, to jednocześnie pokazujemy, że nie podoba nam się tego typu komentarz. Ważna jest również intonacja - gdy pytamy "Czy wszystko ok" nie powinniśmy mówić tego ostro, a w bardziej przyjacielskim tonie. Ho nie odpowiada ofensywą i jest to najlepsza metoda, by kogoś sprowadzić na ziemię i zasygnalizować, że przesadza ze swoimi niemiłymi komentarzami.

Według Sary Jane Ho, brak jakiegokolwiek komentarza to również dobry sposób. Taka metoda sprawdzi się szczególnie podczas bardziej formalnej rozmowy, np. w pracy:

Często odnoszę wrażenie, że kiedy ludzie są niegrzeczni, najlepszą metodą jest po prostu nie mówić nic. Niech reszta ściga się w swoim niewłaściwym zachowaniu.

Niezależnie od tego, kto mówi niemiłe rzeczy, nie możemy pozwolić, by to wpłynęło na nasz nastrój. Ho podkreśla:

Mamy największą przewagę, gdy pokażemy, że druga osoba nie ma nad nami władzy.
Redakcja Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.