Jeden owad, by wszystkimi rządzić. Naukowcy nazwali motyla na cześć postaci z "Władcy Pierścieni"

08.05.2023 12:47
Jeden owad, by wszystkimi rządzić. Naukowcy nazwali motyla na cześć postaci z "Władcy Pierścieni" Fot. ?New Line Cinema/Courtesy Everett Collection/East News

Naukowcy od wielu lat składają hołd popkulturze w swoich odkryciach - były już zwierzaki nazywane na cześć pokemonów, a teraz nowy gatunek motyla nazywa się jak największy zbrodniarz wojenny z książek "Władca Pierścieni" Tolkiena.

Zachęcamy was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama, gdzie znajdziecie więcej informacji.

Naukowcy nazwali nowego motyla na cześć Saurona z Władcy Pierścieni

Najbardziej znany z najbardziej znanych szwarccharakterów z uniwersum J.R.R. Tolkiena doczekał się zwierzęcia nazwanego na swoją cześć. Czy to jakiś rodzaj drapieżnego ptaka albo wyjątkowo brutalna jaszczurka? Otóż nie - imieniem Saurona został ochrzczony... nowy gatunek motyla.

Blanca Huertas z londyńskiego Natural History Museum pełni w placówce rolę starszego kustosza wystaw związanych z motylami, a teraz może się także pochwalić nazwaniem jednego z nowo odkrytych rodzajów motyli. Gatunek nazywa się Saurona, a o jego rozpoznaniu napisał zespół międzynarodowych naukowców, który opublikował niedawno swoje znaleziska, opisując kilka grup motyli.

Doktor Huertas wyjaśniła w komunikacie opublikowanym przez londyńskie muzeum:

Nazywanie tych motyli w sposób wyjątkowy przykuwa wzrok ludzi. Pokazuje to też, że nawet w grupie bardzo podobnego gatunku jesteś w stanie znaleźć piękno pośród nudy.

Na miejscu innych motyli bylibyśmy nieco obrażeni tym komentarzem. Nie mniej, doktor Huertas nie kryła, że nazwanie nowego gatunku było dla niej zaszczytem:

Nazywanie nowego gatunku to nie jest coś, co się zdarza zbyt często - a jeszcze rzadziej możesz nazwać dwa naraz. To był dla mnie ogromny przywilej, a teraz oznacza to również, że możemy zacząć opisywać te stworzenia.

Opisywane motyle są brązowo-pomarańczowe i mają charakterystyczne ciemne kropki, przez co nieco przypominają wszystkowidzące oko doskonale znane wszystkim fanom "Władcy Pierścieni":

Nie spodziewamy się, że musimy wam tłumaczyć, kim jest Sauron, ale dla potomnych - Sauron był przywódcą sił ciemności i władcą Mordoru w książkach J.R.R. Tolkiena. To on był odpowiedzialny za stworzenie Pierścieni Władzy oraz Jedynego Pierścienia, dzięki któremu chciał podbić całe Śródziemie. W erze wydarzeń z "Władcy Pierścieni" przybrał kształt wielkiego płonącego oka na szczycie czarnej wieży pośrodku Mordoru, skąd zarządzał swoimi armiami i doglądał sytuacji na kontynencie. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.