24.10.2016 10:20

W Krakowie znajdziesz miejsca parkingowe za pomocą smartfona

W większych aglomeracjach znalezienie miejsca w ścisłym centrum o newralgicznych godzinach graniczy wręcz z cudem. Dlatego w Krakowie postanowiono wdrożyć aplikację mobilną przy współpracy z firmą Comarch.

W Krakowie znajdziesz miejsca parkingowe za pomocą smartfona
foto: materiały prasowe

Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, po ściągnięciu aplikacji na systemy operacyjne Android, iOS, Windows Phone, każda osoba od początku 2017 roku będzie miała dostęp do informacji o wolnych miejscach postojowych w czasie rzeczywistym na czterech ulicach w ścisłym centrum Krakowa. W ramach projektu zamontowanych zostanie 284 bezprzewodowych czujników oraz dwie tablice informacyjne.

Na początek system będzie obejmować następujące ulice – Szlak, Warszawską, Ogrodową i pl. Matejki. W przyszłości możliwe będzie monitorowanie wolnych miejsc parkingowych we wszystkich strefach płatnego parkowania, a także na parkingach Park&Ride oraz pozostałych, podlegających innym operatorom na terenie Krakowa.

Projekt został zlecony przez Miejską Infrastrukturę w Krakowie. Za wdrożenie systemu odpowiada firma Comarch, która podjęła się tego zadania za 550 000 złotych. Co ciekawe, podobne rozwiązanie było testowane w sierpniu 2016 roku w Warszawie na placu Konstytucji i Dworcu Centralnym. Jak zapowiedział Zarząd Dróg Miejskich – jeśli system okaże się skuteczny, wykupiony zostanie pakiet licencyjny na pełną wersję oprogramowania.

W ramach eksperymentu testowane były dwa różne rozwiązania. Pierwsze bazowało na czujnikach bezprzewodowych zamontowanych bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Drugie z kolei polegało jedynie na kamerach skierowanych na parking, stale monitorujących obecną sytuację.

Wykorzystanie tego rodzaju systemu ma docelowo skrócić czas poszukiwania miejsc parkingowych i pośrednio zmniejszyć natężenie ruchu. Niewątpliwie także pozytywnie wpłynie na komfort podróżujących. Przy czym warto zaznaczyć, że wielu internautów obawia się zwiększenia częstotliwości korzystania z telefonów komórkowych wśród kierowców, co może z kolei doprowadzić do rozkojarzeń i stłuczek, a nawet wypadków.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

Tagi: #News