Powstał film "Lokatorka". Opowie o walce Jolanty Brzeskiej z mafią reprywatyzacyjną

01.03.2021 11:43
Lokatorka film o Jolancie Brzeskiej Fot. materiały prasowe Kino Świat

Mija 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej - warszawskiej działaczki społecznej, która stała się symbolem walki z mafią reprywatyzacyjną. Film inspirowany jej historią trafi do kin jeszcze w 2021 roku. W "Lokatorce" wystąpili m.in. Sławomira Łozińska, Jan Frycz, Andrzej Grabowski i Piotr Głowacki.

Niewyjaśniona do dziś sprawa zabójstwa Jolanty Brzeskiej stała się tematem nowego polskiego filmu fabularnego, który dystrybutor Kino Świat ogłosił w 10. rocznicę śmierci działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Czy film "Lokatorka" rzuci nowe światło na sprawę czyścicieli kamienic i ich związków ze spaleniem 64-latki w 2011 roku?

Polecamy

O czym opowie film "Lokatorka"?

Jolanta Brzeska w 2006 roku zainicjowała wraz z mężem utworzenie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów w odpowiedzi na reprywatyzację zamieszkiwanej przez nich kamienicy, która wiązała się z wypowiedzeniem umów najmu lokatorom i podniesieniem czynszu. Wkrótce mieszkańcy budynku przy ulicy Nabielaka 9 musieli mierzyć się z podwyżkami opłat przekraczającymi ich dochody, uciążliwymi remontami, a nawet nachodzeniem w domach i groźbami eksmisji. Jolanta Brzeska była twarzą protestu przeciwko takim praktykom. W 2011 roku wyszła z domu i już nigdy nie wróciła.

1 marca 2011 mężczyzna spacerujący w Lesie Kabackim odnalazł jej zwęglone zwłoki między zaroślami. Do dziś sprawa jej śmierci nie została wyjaśniona.

Lokatorka fot 4-min Fot. materiały prasowe Kino Świat
Zobacz także

"Lokatorka" zapowiadana jest jako dramat sensacyjny odsłaniający kulisy funkcjonowania mafii reprywatyzacyjnej i metody, jakimi posługiwała się, by "czyścić" kamienice z lokatorów. Film ma obnażać bezwzględny układ polityki, przestępczości i biznesu, posługując się fikcyjną historią opartą na faktach z życia Jolanty Brzeskiej. W oficjalnym opisie filmu udostępnionym przez Kino Świat czytamy:

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka. Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Polecamy

"Lokatorka": obsada i twórcy

W roli tytułowej "Lokatorki" wystąpiła Sławomira Łozińska - aktorka, której popularność przyniosły seriale "Daleko od szosy" i "W labiryncie", a w ostatnich latach - stała rola w "Barwach szczęścia". Prowadzącą sprawę policjantkę zagrała Irena Melcer ("Powidoki"), a jej kolegów po fachu Kamil Nożyński ("Ślepnąc od świateł") i Andrzej Grabowski ("Świat według Kiepskich"). W filmie zobaczymy też Leszka Lichotę ("Wataha"), Jana Frycza ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotra Głowackiego ("Sala samobójców") i Tomasza Oświecińskiego ("Botoks"). 

Lokatorka 2-min Fot. materiały prasowe Kino Świat
Zobacz także

Za reżyserię "Lokatorki" odpowiada Michał Otłowski ("Jeziorak", "Diablo. Wyścig o wszystko"). Swój nowy film nakręci na podstawie scenariusza przygotowanego przez początkującego Jacka Mateckiego i Tomasza Klimalę, który ma na swoim koncie "365 dni". Producentami filmu są Mikołaj Pokromski i Jarosław Talacha z Pokromski Studio. "Lokatorka" powstała w koprodukcji z Telewizją Polską i przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Bardzo nierówna obsada filmu, dotychczasowe dokonania jego twórców oraz instytucja zaangażowana w produkcję "Lokatorki" budzą spore wątpliwości dotyczące jakości i rzetelności nadchodzącego dzieła. Czy Otłowskiemu uda się stworzyć przejmujący obraz ludzi dotkniętych tragedią i w sposób intrygujący ukazać przebieg tajemniczego śledztwa? Czy raczej wraz ze scenarzystą "365 dni" zafunduje nam tanią sensację w stylu Patryka Vegi, która "obnaża całą prawdę", wypaczając istotny temat? Przekonamy się już niebawem. Film ma trafić na ekrany jeszcze w 2021 roku.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.