„Kaczyński jako neofaszysta” i „wolne sądy i media, konstytucja!”. Roger Waters politycznie na koncercie w Polsce [GALERIA]

Aleksandra Degórska
06.08.2018 12:16
„Kaczyński jako neofaszysta” i „wolne sądy i media, konstytucja!”. Roger Waters politycznie na koncercie w Polsce [GALERIA] Fot. Aleksandra Degórska / Antyradio.pl

5 sierpnia 2018 w Ergo Arenie w ramach trasy Us + Them wystąpił Roger Waters - legendarny muzyk Pink Floyd. Na występie nie obyło się bez politycznego komentarza.

Były muzyk Pink Floyd podczas aktualnej trasy, nawiązującej do utworu Us and Them, prezentuje przekrojowo twórczość zespołu z takich płyt, jak „The Dark Side of the Moon”, „The Wall”, „Animals” oraz nowy repertuar solowy z ostatniej solowej płyty „Is This the Life We Really Want?”.

Koncert rozpoczął się od intro, podczas którego fani widzieli na ogromnym ekranie na scenie postać kobiety siedzącej na plaży tyłem do widzów. Publiczność mocno się niecierpliwiła, ale w końcu po 20-minutowym wstępie na scenie pojawił się Roger Waters wraz z muzykami. Fani Pink Floyd na pewno poczuli się jak w niebie, gdy usłyszeli na dzień dobry dźwięki „Breathe” wraz z kosmicznymi wizualizacjami na ekranie.

Podczas pierwszej części koncertu polska publiczność usłyszała takie ponadczasowe hity Pink Floyd, jak m.in. „Time”, „The Great Gig in the Sky”, „Wish You Were Here” czy „Another Brick in the Wall”. Nie zabrakło też solowych kawałków basisty - „Déjà Vu”, „The Last Refugee” i „Picture That”.

Polityczne odniesienia na koncercie Rogera Watersa w Polsce

Po 20 minutowej przerwie, nad publicznością zgromadzoną na płycie areny, zawieszono długi telebim wraz z dymiącymi kominami nawiązującymi do elektrowni Battersea z okładki „Animals”, jak również nad publicznością pojawiła się latająca świnia.

Waters słynie z silnego zaangażowania politycznego nie tylko w mediach, ale również na scenie. Podczas polskich koncertów, jak zresztą na całej trasie, muzyk bezpośrednio krytykuje rządy Donalda Trumpa, nie obyło się też bez politycznego komentarza dotyczącego sytuacji w Polsce.

Na ekranach podczas setu byłego muzyka Pink Floyd wyświetliły się napisy:

Uwolnić media!
Uwolnić sądy!
Konstytucja!
Konstytucja!
Konstytucja

Sprzeciw się bezbożnemu przymierzu kościoła i państwa, szczególnie w Polsce.

waters protest

Do podobnej sytuacji doszło podczas występu Massive Attack, który wyświetlał na scenie napisy związane z sytuacją polityczną w Polsce. Również frontman Iron Maiden na koncercie w Polsce powiedział, że „Polacy dobrze wiedzą, kiedy ktoś próbuje ukraść im wolność”.

Zobaczcie zdjęcia z kontrowersyjnego koncertu Rogera Watersa w Gdańsku:

Natomiast podczas bisu wybrzmiały takie utwory, jak „Wait for Her”, „Oceans Apart”, „Part of Me Died” oraz „Comfortably Numb”, który poruszył całą publiczność zebraną w Ergo Arenie. Koncert był bardzo mocnym przeżyciem dla fanów - nie dość, że usłyszeli swoje ulubione przeboje Pink Floyd, to mogli zobaczyć niesamowitą produkcję sceniczną. Muzyk wie, jak zrobić wrażenie na widzach.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.