14.10.2016 19:58

10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy” Korna

Drugi krążek Korna ukazał się dokładnie 20 lat temu. Czego nie wiedzieliście na temat pokręconej historii tego albumu?

10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy” Korna
foto: materiały prasowe

Korn ujawnił niedawno nowy utwór, „Take Me” i planuje wkrótce wydać dwunasty album w karierze, „The Serenity of Suffering”, a w 2017 roku przyjedzie do Polski. Tymczasem przypominamy drugie wydawnictwo zespołu, które obchodzi właśnie dwudziestolecie premiery – „Life is Peachy”.

Tuż po powrocie z trasy promującej znakomicie przyjęty debiutancki album z 1994 roku, zatytułowany po prostu „Korn”, kapela zabrała się za nagrywanie materiału na nową płytę, która pojawiła się na półkach sklepowych 15 października 1996 roku.

"

Nie robiliśmy nic na trasie. Ledwie wróciliśmy i całe to gówno, które powstrzymywaliśmy, po prostu wypłynęło. "

Imprezowy tryb życia poza trasą dał się jednak we znaki i próby trzeba było niejednokrotnie przerywać ze względu na stan trzeźwości któregoś z członków formacji. Ostatecznie wpływ używek spowodował, że kapela z Bakersfield nagrała materiał o mroczniejszym i bardziej eksperymentalnym wydźwięku niż poprzednik. Krążek zawierał też bardziej niekonwencjonalną tematykę tekstów.

Wpływ na muzyków Korn w tamtym czasie miało wiele gatunków muzyki. Gitarzysta James „Munky” Shaffer wspomniał, że w czasie nagrywania albumu członkowie zespołu oprócz ciężkiego grania słuchali też hip hopu:

"

Słuchaliśmy dużo hip hopu, chyba słuchałem dużo Mr. Bungle, hip hopu jak wczesny Outkast i The Pharcyde, nagrań Sepultury i Rage Against the Machine, że tak wspomnę o kilku. "

Z tego połączenia powstał bardzo oryginalny album, zawierający w sobie zarówno bujający funk, nisko strojone gitary, jak i opętane wokale. Z okazji jego 20. urodzin zapraszamy Was do zestawienia najciekawszych faktów z nim związanych.

10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy”:

„Life is Peachy” został bardzo gorąco przyjęty przez słuchaczy i zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard 200. W pierwszym tygodniu, pomimo minimalnego zainteresowania ze strony radia i telewizji płyta rozeszła się w nakładzie 106 tysięcy egzemplarzy. Zespół sięgnął w 1997 roku po nagrodę magazynu Kerrang! za najlepszy album, a do dziś sprzedało się przeszło 6 milionów kopii „Life is Peachy”. Krążek ma aktualnie status podwójnej platynowej płyty.

Dwa tygodnie po premierze albumu, Korn opublikował VHS „Who Then Now?”, na którym członkowie kapeli opowiadają o początkach zespołu, piją hektolitry Bud Light, plują na siebie, biją się na żarty, wymiotują i tak dalej. Materiał zawiera ponadto fragment nagrania z trzeciego koncertu Korn z 1993 roku i pokazuje nagrywanie przepełnionych trudnymi emocjami wokali. Dodatkowo, na VHS znalazły się teledyski do „Blind”, „Shoots and Ladders”, „Clown” i „Faget”. W 2009 roku wideo zostało wznowione na DVD.

Sukces pierwszych albumów Korna zapewnił w 1997 roku wznowienie kontraktu z dystrybutorem,  Epic Records. Jeszcze w tym samym roku kapela wystąpiła na ścieżce dźwiękowej do filmu „Spawn”. Na kolejnym albumie, „Follow the Leader”, Korn poszedł jeszcze bardziej w stronę eksperymentów i dzięki takim utworom jak „All in the Family”, „Got the Life”, czy „Freak on a Leash” sprzedał ponad 14 milionów egzemplarzy tej płyty. „Issues” z 1999 roku tylko potwierdził zdolności kompozycyjne zespołu i spowodował, że Korn zyskał status gwiazdy na całym świecie i do dziś zamyka festiwale, na których gra.

Odświeżycie sobie „Life is Peachy” w oczekiwaniu na nowy album i koncert?

Maciej Daszuta
Tagi: Rock News Korn Galeria