Antifa doprowadziła do odwołania koncertów grupy Mgła. Zarzuca zespołowi skrajny nacjonalizm

29.04.2019 13:04
Antifa doprowadziła do odwołania koncertów grupy Mgła. Zarzuca zespołowi skrajny nacjonalizm Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Blackmetalowy zespół Mgła nie zagra dwóch koncertów w Niemczech. Antifa zarzuciła jednemu z członków supportu grupy nacjonalistyczną przeszłość. 

Zespoły metalowe coraz częściej spotykają się z trudnościami związanymi z graniem koncertów. Z muzyką ekstremalną od lat walczy kościół i próbuje bojkotować występy metalowców, jednak do odwoływania takich imprez przykładają się także władze miast. Radny Gliwic chciał odwołać koncert Slayera w Polsce, z kolei polityk z Opola protestował przeciwko występowi Kata i Romana Kostrzewskiego. Podobne interwencje zdarzają się za granicą. Koncerty metalowe anulowano ostatnio w Malezji oraz w Singapurze. Tym razem problem z występami ma polska grupa blackmetalowa Mgła, która przez zorganizowaną akcję Antify nie zagra dwóch koncertów w Niemczech.

Przeczytaj także

Koncerty Mgły w Niemczech odwołane przez Antfię

Grupa Mgła została poinformowana, że nie zagra na koncercie w Columbia Theater w Berlinie na 5 godzin przed występem. Zespół miał zagrać w Niemczech wraz z zespołami Revenge i Deus Mortem, jednak ze względu na protesty Antify, impreza została odwołana. Lewicowe organizacje zarzuciły Pawłowi Pietrzakowi, muzykowi Deus Mortem nacjonalistyczną przeszłość. Artysta był rzekomo związany ze skrajnie prawicowym ruchem blackmetalowym - National Socialist Black Metal. I chociaż Pietrzak nie występuje w zespole Mgła, a teksty i przekaz grupy nie mają charakteru politycznego - do koncertu nie doszło. Klub wydał oficjalne oświadczenie w sprawie:

Postanowiliśmy odwołać koncert Mgły, Revenge i Deus Mortem. Kultywujemy kulturę wspólnoty i zrozumienia. Nie ma u nas miejsca na żadną formę rasizmu, prawicowego ekstremizmu oraz antysemityzmu.

Grupa Mgła nie zagra także 1 maja 2019 roku w Monachium. Sojusz działający przeciwko antysemityzmowi w mieście skierował list otwarty do klub, w którym poprosił o odwołanie występu. Muzycy odnieśli się do stawianych im zarzutów na swoim oficjalnym Facebooku. Zaprzeczyli oskarżeniom i przeprosili fanów, którzy nie mogli uczestniczyć w koncertach.

Staliśmy się celem kampanii, która miała na celu nas oczernić akurat w trakcie rozpoczęcia naszej europejskiej trasy. Oskarżono Mgłę o polityczny wydźwięk naszej twórczości. Obrzucanie nas błotem w połączeniu z groźbami i presją skierowaną wobec pracowników miejsc, w których mieliśmy grać, doprowadziły do odwołania już dwóch naszych koncertów.

Mgła zadeklarowała również, że nie zostawi sprawy bez wyjaśnienia i poprosiła fanów o pomoc.

Postanowiliśmy podjąć kroki prawne przeciwko mediom, które publikują oszczerstwa na nasz temat. Pierwszy raz odkąd istniejemy, prosimy wszystkich naszych fanów o pomoc i wsparcie. Wysyłajcie nam linki, róbcie screeny ekranów, kiedy zobaczycie artykuły, które nas obrażają. Jeśli dostaliście groźby związane z chęcią uczestnictwa w naszym koncercie lub jesteście członkami ekipy jakiegoś klubu, w którym mamy grać i byliście zastraszani - napiszcie do nas. Wasze wiadomości posłużą nam jako dowody w sprawie.

Mgła ma wkrótce wystąpić w Zwickau. Jak donosi portal compact-online.de, również ze względu na ten koncert Antifa próbuje naciskać na właścicieli klubu, aby został odwołany. Fani twierdzą jednak, że tym razem im się to nie uda. 

Zobacz też: >>Kolejny metalowy koncert odwołany po interwencji kościoła<<

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.