05.04.2018 11:07

Bob Dylan zmienił tekst utworu, by opowiedzieć o gejowskiej miłości

Noblista nagrał piosenkę na potrzeby płyty „Universal Love” z nowymi wersjami popularnych utworów na wesele, dostosowanymi do potrzeb osób LGBT.

Bob Dylan zmienił tekst utworu, by opowiedzieć o gejowskiej miłości
foto: KEVIN WINTER/AFP/EAST NEWS

EP „Universal Love” zawierać będzie znane utwory, które często goszczą na playlistach amerykańskich wesel. Ideą składanki jest jednak dostosowanie ich dla potrzeb małżeństw tej samej płci – wystarczy po prostu zmienić zaimki osobowe w tekście piosenki, by osoby LGBT mogły się z nią lepiej identyfikować.

Tom Murphy, współproducent albumu, wyjaśnia:

"

Jeśli spojrzycie na historię muzyki pop, piosenki o miłości najczęściej przedstawione są z heteroseksualnej perspektywy. Jeśli uważamy muzykę za coś, co łączy ludzi, czy zatem popularne piosenki nie powinny być otwarte dla wszystkich? "

Twórcy projektu podkreślają, że właściciele praw autorskich do wykorzystanych utworów pozytywnie wypowiedzieli się na temat pomysłu i zezwolili na ingerencje w tekst. Zabiegowi „zmiany płci” poddano 6 znanych piosenek, między innymi Janis Joplin i The Beatles.  Bob Dylan przygotował nową wersję utworu z 1929 roku, „She’s Funny That Way”, najbardziej znanego z wersji Billie Holiday. W interpretacji Dylana otrzymał tytuł „He’s Funny That Way”.

Na EP „Universal Love” usłyszymy również Keshę, St. Vincent, Valerie June, Benjamina Gibbarda z Death Cab For Cutie i znanego z Bloc Party Kelego Okereke. Płyta ukaże się 6 kwietnia 2018.

„Universal Love” – tracklista

  1. Bob Dylan – „He’s Funny That Way” (Billie Holiday)
  2. St. Vincent – „And Then She Kissed Me” (The Crystals)
  3. Kele Okereke – „My Guy” (The Temptations)
  4. Valerie June – „Mad About The Girl” (Dinah Washington)
  5. Benjamin Gibbard – „And I Love Him” (The Beatles)
  6. Kesha – „I Need A Woman To Love” (Janis Joplin)
Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Bob Dylan