24.05.2019 11:09

Jak sukces filmu "Bohemian Rhapsody" wpłynął na sprzedaż muzyki Queen?

Produkcja "Bohemian Rhapsody" sprawiła, że ponownie zainteresowano się twórczością Queen i wzrosła sprzedaż singli oraz płyt kapeli.

Film Bohemian Rhapsody
foto: kadr z wideo

Popularność Queen znaczenie wzrosła w 2018 roku w związku z filmem biograficznym "Bohemian Rhapsody", w którym pokazano historię kapeli od założenia Queen do koncertu na Live Aid. Film okazał się być prawdziwym hitem - zdobył 4 Oscary oraz pojawił się w Top 100 najbardziej dochodowych filmów wszech czasów - obraz zarobił ponad 900 milionów dolarów. Zainteresowanie filmem spowodowało, że do łask powrócił hit "Bohemian Rhapsody" - piosenka trafiła po raz trzeci w historii na listę Billboardu.

Jak sukces filmu "Bohemian Rhapsody" wpłynął na sprzedaż muzyki Queen?

Jak podaje Billboard, streamowanie muzyki Queen zwiększyło się trzykrotnie w porównaniu do 6 miesięcy przed premierą filmu. W sumie przed "Bohemian Rhapsody" była to liczba 588 milionów, zaś po pojawieniu się filmu w kinach liczba ta zwiększyła się do 1,9 miliarda streamów. Ilość sprzedanych piosenek zwiększyła się z 527 000 do 1,9 miliona, zaś sprzedaż albumów wzrosła aż o 483 % (z 184 tysięcy do 1,1 miliona). Billboard oszacował, że za sprawą popularności filmu Queen zarobił 18 milionów dolarów - 6 miesięcy przed premierą produkcji zespół zarobił 4,4 miliona dolarów.

Queen
Queen
Przeczytaj także Czy wiesz, że: Muzycy Queen są bogatsi od brytyjskiej królowej

Co ciekawe, Brian May wyznał, że media mocno się mylą i zespół wcale nie wzbogacił się znacznie na filmie. W wywiadzie z BBC Radio 2 wyznał, że Queen nie dostał ani grosza za "Bohemian Rhapsody". Jego wypowiedź była związana z artykułem "Sunday Times", który wyliczył, że Queen jest bogatszy od brytyjskiej królowej. Tygodnik podał, że każdy muzyk otrzymał 25 milionów funtów za prawa autorskie związane z filmem "Bohemian Rhapsody". Co za tym idzie Queen posiada majątek wart 445 milionów funtów.

Zobacz także: Czy powstanie druga część "Bohemian Rhapsody"?

Tagi: Rock News Queen bohemian rhapsody