Jak sukces filmu "Bohemian Rhapsody" wpłynął na sprzedaż muzyki Queen?

24.05.2019 11:09
Jak sukces filmu "Bohemian Rhapsody" wpłynął na sprzedaż muzyki Queen? Fot. kadr z wideo

Produkcja "Bohemian Rhapsody" sprawiła, że ponownie zainteresowano się twórczością Queen i wzrosła sprzedaż singli oraz płyt kapeli.

Popularność Queen znaczenie wzrosła w 2018 roku w związku z filmem biograficznym "Bohemian Rhapsody", w którym pokazano historię kapeli od założenia Queen do koncertu na Live Aid. Film okazał się być prawdziwym hitem - zdobył 4 Oscary oraz pojawił się w Top 100 najbardziej dochodowych filmów wszech czasów - obraz zarobił ponad 900 milionów dolarów. Zainteresowanie filmem spowodowało, że do łask powrócił hit "Bohemian Rhapsody" - piosenka trafiła po raz trzeci w historii na listę Billboardu.

Jak sukces filmu "Bohemian Rhapsody" wpłynął na sprzedaż muzyki Queen?

Jak podaje Billboard, streamowanie muzyki Queen zwiększyło się trzykrotnie w porównaniu do 6 miesięcy przed premierą filmu. W sumie przed "Bohemian Rhapsody" była to liczba 588 milionów, zaś po pojawieniu się filmu w kinach liczba ta zwiększyła się do 1,9 miliarda streamów. Ilość sprzedanych piosenek zwiększyła się z 527 000 do 1,9 miliona, zaś sprzedaż albumów wzrosła aż o 483 % (z 184 tysięcy do 1,1 miliona). Billboard oszacował, że za sprawą popularności filmu Queen zarobił 18 milionów dolarów - 6 miesięcy przed premierą produkcji zespół zarobił 4,4 miliona dolarów.

Przeczytaj także

Co ciekawe, Brian May wyznał, że media mocno się mylą i zespół wcale nie wzbogacił się znacznie na filmie. W wywiadzie z BBC Radio 2 wyznał, że Queen nie dostał ani grosza za "Bohemian Rhapsody". Jego wypowiedź była związana z artykułem "Sunday Times", który wyliczył, że Queen jest bogatszy od brytyjskiej królowej. Tygodnik podał, że każdy muzyk otrzymał 25 milionów funtów za prawa autorskie związane z filmem "Bohemian Rhapsody". Co za tym idzie Queen posiada majątek wart 445 milionów funtów.

Zobacz także: Czy powstanie druga część "Bohemian Rhapsody"?

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.