23.05.2019 11:23

Koncert Vadera w Chojnicach jednak się odbędzie. Organizator festiwalu zorganizował zbiórkę pieniędzy, by być niezależnym od władz

Organizator zrobi wszystko, by InterTony Festiwal 2019 w Chojnicach odbył się planowo. W tym celu zorganizowano zbiórkę pieniędzy i okazuje się, że sporo osób postanowiło wesprzeć festiwal.

Vader
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

15 czerwca 2019 miał odbyć się w Chojnicach festiwal InterTony, na którym gwiazdą był Vader. Niestety na niecały miesiąc przed imprezą organizator Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej poinformował, że musi odwołać festiwal. Główny partner Chojnickie Centrum Kultury zostało zobligowane przez burmistrza Chojnic do rozwiązania umowy z zespołem Vader. Wpływ na jego decyzję miał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który uważa, że Vader nawołuje do mowy nienawiści.

Koncert Vadera na InterTony Festiwal 2019 w Chojnicach jednak się odbędzie

Fundacja postanowiła zrobić wszystko, by impreza doszła do skutku. W tym celu stworzyła specjalną zbiórkę pieniędzy, by zdobyć środki na zabezpieczenie terenu imprezy. W opisie zbiórki na Facebooku organizatorzy wyjaśniają, dlaczego są zmuszeni do takiego posunięcia:

"

Po skardze lokalnej Akcji Katolickiej na nas i Vader’a, burmistrz wycofał się z finansowania występu gwiazdy IV edycji festiwalu (koncert miał być opłacony ze środków miasta). Powiedziano nam, że muzycy nawołują do mowy nienawiści, przemocy fizycznej i obrażają uczucia religijne. My tak nie uważamy. Potrzeba nam około 8 000 złotych na zabezpieczenie festiwalu. Im więcej uda się zebrać, tym bardziej będziemy niezależni teraz i w przyszłości. Nagłośnijmy tę sprawę. W normalnym świecie jedni nie powinni przeszkadzać drugim. Jeśli jesteście tego samego zdania dorzućcie małego grosza! "

Wiele osób postanowiła wesprzeć fundację i 23 maja 2019 roku zebrano już ponad 10 tysięcy złotych. Co za tym idzie, impreza odbędzie się z Vaderem w roli headlinera. Fundacja podkreśla, że od wielu lat zajmuje się aktywizacją społeczną młodzieży i na imprezie pojawią się wolontariusze nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Holandii, którzy będą razem współpracować w ramach hasła "Trzy Państwa - jeden głos przeciwko dyskryminacji".

Koncert Marduk w Rzeszowie jednak odwołany. „Siła nacisków politycznych okazała się zbyt duża”
Koncert Marduk w Rzeszowie jednak odwołany. „Siła nacisków politycznych okazała się zbyt duża”
Przeczytaj także Koncert Marduk w Rzeszowie jednak odwołany. „Siła nacisków politycznych okazała się zbyt duża”

Problemy metalowych kapel w Polsce

Niestety coraz częściej mamy do czynienia z takimi wydarzeniami w naszym kraju. Również organizatorzy Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019 spotkali się z problemami ze strony władz, które postanowiły ingerować w line-up imprezy. Natomiast rockowy zespół Cree nie mógł zagrać w Raniżowie, bo radni gminy nie chcieli, by w ich miejscowości występowały rockowe grupy.

Tagi: Rock News Vader