Vader nie zagra w Chojnicach, ponieważ interweniował "parafialny oddział akcji katolickiej"

18.05.2019 13:18
Vader|undefined Fot. Romana Makówka/ Antyradio.pl

Vader miał być gwiazdą odbywającej się w Chojnicach imprezy InterTony Festiwal 2019. Koncert został jednak odwołany, ponieważ zainterweniował, jak to określił sam zespół, "parafialny oddział akcji katolickiej". 

Na niecały miesiąc przed rozpoczęciem imprezy InterTony Festiwal 2019 organizatorzy poinformowali o tym, że koncert zostanie odwołany. Główną gwiazdą wieczoru miał być zespół Vader. Jednak jak się okazało, ich muzyka oraz teksty "w ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne". Zespół podzielił się informacją na swoich mediach społecznościowych, a całą sytuację porównał do "czasów stalinowskich".

Vader nie zagra koncertu, bo odwołał go "parafialny oddział akcji katolickiej"

Vader napisał, że nie może uwierzyć w to, co się stało. Zespół jest niezadowolony z całej sytuacji i w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku możemy przeczytać, że:

Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach.

Grupa pochwaliła organizatorów za asertywność podczas przygotowań do festiwalu, dziękując im za lojalność i odwagę obywatelską w obliczu oporu ze strony urzędu miasta. Vader zacytował również oficjalne stanowisko organizatorów, którzy w informacji skierowanej do zespołu napisali:

Burmistrz wystosował prośbę do Centrum Kultury (nasz główny partner) o zerwanie umowy z zespołem Vader. W ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Centrum Kultury musi teraz wypowiedzieć umowę Vaderowi, czyli nie mamy headlinera. Jest to dla nas równoznaczne z odwołaniem imprezy.

Grupa zaprosiła również mieszkańców Chojnic na koncert pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Poniżej znajdziecie pełne oświadczenie przygotowane przez zespół Vader związane z ich odwołanym koncertem w Chojnicach na InterTony Festiwal 2019:

Problemy z koncertami metalowymi w Polsce

Dla Vadera nie jest to pierwsza skomplikowana sytuacja z organizacją koncertu w 2019 roku. Niedawno opisywaliśmy przypadek Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019,kiedy okazało się, że współorganizatorzy postanowili zaingerować w line-up wydarzenia. Podobne zdarzenia przytrafiły się również innym zespołom - z powodu nacisków polityków odwołano koncert grupy Marduk w Rzeszowie, natomiast rockowy zespół Cree nie mógł zagrać w Raniżowie, bo radni gminy nie chcieli, by w ich miejscowości występowały rockowe zespoły. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.