14.02.2018 11:30

Metallica otrzyma „muzyczną nagrodę Nobla”

Zespół Larsa Ulricha i Jamesa Hetfielda odbierze doroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie muzyki z rąk króla Szwecji.

Metallica otrzyma „muzyczną nagrodę Nobla”
foto: Amy Harris/Invision/AP/Fotolink/EAST NEWS

Polar Music Prize to nagroda ustanowiona w 1989 roku przez Stiga Andersona, byłego menedżera zespołu ABBA, który przekazał na jej cel 42 miliony koron szwedzkich. Jest odpowiednikiem nagrody Nobla w dziedzinie muzyki – od 1992 przyznawana jest co roku przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną, która honoruje wyjątkowe osiągnięcia muzyczne. Latem każdego roku odbywa się gala rozdania nagród, które wręcza król Szwecji.

Co roku ogłaszanych jest dwóch laureatów Polar Music Prize. Najczęściej są to kompozytorzy, soliści i zespoły, ale czasem nagrodę otrzymują także instytucje lub społeczności (np. w 1992 Litwa, Łotwa i Estonia). W 1993 laureatem został jedyny jak dotąd Polak, kompozytor i dyrygent Witold Lutosławski.

Nagrody za 2018 rok otrzymają Afgański Narodowy Instytut Muzyki (ANIM) i zespół Metallica. Marie Ledin, dyrektor nagrody skomentowała decyzję Akademii:

"

Wierzymy, że tych dwóch laureatów, choć pochodzą z bardzo różnych światów, jest dobrym przykładem misji Polar Music Prize, która ma honorować muzyków i organizacje muzyczne, które zmieniają życie ludzi. Metallica jest kochana i podziwiana przez miliony fanów hard rocka na całym świecie. "

W specjalnym uzasadnieniu komisji przyznającej nagrodę czytamy:

"

Polar Music Prize 2018 jest przyznana amerykańskiemu zespołowi Metallica. Od czasów emocjonalnego zgiełku Wagnera i armat Czajkowskiego nikt nie stworzył muzyki, która jest tak fizyczna i wściekła, a przy tym nadal przystępna. Dzięki wirtuozerskiej grze zespołu i wykorzystaniu ekstremalnie przyspieszonych temp, Metallica przeniosła muzykę rockową do miejsc, gdzie jeszcze nigdy nie była. W świecie Metalliki zarówno sypialnia nastolatka, jak i koncertowa hala może być zamieniona w Valhallę. Moc bezkompromisowych albumów zespołu pomogła milionom słuchaczy zmienić ich poczucie alienacji w supermoc. "

Lars Ulrich czuje się zaszczycony wyróżnieniem szwedzkiej Akademii.

"

Otrzymanie Polar Music Prize to niesamowita rzecz. To stawia nas w bardzo zacnym towarzystwie. To wspaniałe potwierdzenie wartości wszystkiego, co Metallica zrobiła przez ostatnie 35 lat. Czujemy równocześnie, że teraz jest nasz najlepszy czas, a przed nami jeszcze wiele dobrych lat. "

Zespół poinformował, że nagrodę w wysokości miliona koron szwedzkich (około 420 tysięcy złotych) przekaże na fundację All Within My Hands. Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 14 czerwca 2018 w Sztokholmie, a muzycy odbiorą je z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa.

Metallica nie jest pierwszym wykonawcą rockowym, nagrodzonym Polar Music Prize. Wcześniej otrzymali ją także Paul McCartney (1992), Elton John (1995), Bruce Springsteen (1997), Bob Dylan (2000), B.B. King (2004), Led Zeppelin (2006), Pink Floyd (2008), Peter Gabriel (2009), Björk (2010), Patti Smith (2011), Paul Simon (2012), Chuck Berry (2014) i Sting (2017).

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Metallica Lars Ulrich