Nie żyje Shawn Smith, wokalista legendarnego zespołu Brad. Miał 53 lata

Kamil Kacperski
06.04.2019 15:29
Nie żyje Shawn Smith, wokalista legendarnego zespołu Brad. Miał 53 lata Fot. Retna/Photoshot/REPORTER/East News

W piątek 5 kwietnia 2019 roku zmarł Shawn Smith, wokalista znany z zespołów Brad, Pigeonhed i Satchel, a także kariery solowej. Przyczyna śmierci artysty jest nieznana.

Shawn Smith urodził się w Waszyngtonie w roku 1965. Od czasów nastoletnich był jednak mocno związany ze sceną w Seattle, a w czasach ogromnej popularności grunge'u założył zespół Brad, w którym występował ze Stone'em Gossardem z Pearl Jam. Zespół powstał oficjalnie w 1992 roku, a już w 1993 roku wydał debiutancki album "Shame". Smith był odpowiedzialny za wokal, a także wszystkie teksty z 1. krążka Brad. Z grupą nagrał łącznie 5 albumów. Ostatni z nich nosi tytuł "United We Stand" i trafił do przedaży w 2012 roku.

Zmarł Shawn Smith z legendarnego zespołu Brad

Brad nie osiągnęło tak ogromnego sukcesu komercyjnego, jak zespoły znane jako "wielka czwórka z Seattle" (Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains i wspomniane Pearl Jam), ale grupa zapisała się złotymi zgłoskami w lokalnym środowisku. Shawn Smith kontynuował karierę przez kolejne dekady. Oprócz udzielania się w Bradzie, wokalista prowadził również działalność solową (nagrał łącznie 11 wydawnictw) i występował w zespołach Pigeonhed i Satchel. Z tymi dwoma grupami nagrał łącznie 5 krążków. Najpopularniejszym utworem nagranym z udziałem Shawna Smitha pozostaje prawdopodobnie "Buttercup" ze wspomnianego debiutanckiego albumu zespołu Brad:

Śmierć muzyka potwierdził jeden z jego przyjaciół, Mike Inez. Basista współpracujący z Ozzym, Slashem i wieloma innymi zespołami wspomniał wokalistę i określił go "jednym z najlepszych głosów w historii Seattle":

Shawn Smith zmarł 5 kwietnia 2019 roku - tego samego dnia 25 lat wcześniej samobójstwo popełnił Kurt Cobain. Natomiast dokładnie 17 lat przed Smithem odszedł Layne Staley. Dla muzyków z Seattle 5 kwietnia jest zatem datą przeklętą. Przyczyna śmierci Smitha pozostaje nieznana.    

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.