06.04.2019 15:29

Nie żyje Shawn Smith, wokalista legendarnego zespołu Brad. Miał 53 lata

W piątek 5 kwietnia 2019 roku zmarł Shawn Smith, wokalista znany z zespołów Brad, Pigeonhed i Satchel, a także kariery solowej. Przyczyna śmierci artysty jest nieznana.

Shawn Smith
foto: Retna/Photoshot/REPORTER/East News

Shawn Smith urodził się w Waszyngtonie w roku 1965. Od czasów nastoletnich był jednak mocno związany ze sceną w Seattle, a w czasach ogromnej popularności grunge'u założył zespół Brad, w którym występował ze Stone'em Gossardem z Pearl Jam. Zespół powstał oficjalnie w 1992 roku, a już w 1993 roku wydał debiutancki album "Shame". Smith był odpowiedzialny za wokal, a także wszystkie teksty z 1. krążka Brad. Z grupą nagrał łącznie 5 albumów. Ostatni z nich nosi tytuł "United We Stand" i trafił do przedaży w 2012 roku.

Zmarł Shawn Smith z legendarnego zespołu Brad

Brad nie osiągnęło tak ogromnego sukcesu komercyjnego, jak zespoły znane jako "wielka czwórka z Seattle" (Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains i wspomniane Pearl Jam), ale grupa zapisała się złotymi zgłoskami w lokalnym środowisku. Shawn Smith kontynuował karierę przez kolejne dekady. Oprócz udzielania się w Bradzie, wokalista prowadził również działalność solową (nagrał łącznie 11 wydawnictw) i występował w zespołach Pigeonhed i Satchel. Z tymi dwoma grupami nagrał łącznie 5 krążków. Najpopularniejszym utworem nagranym z udziałem Shawna Smitha pozostaje prawdopodobnie "Buttercup" ze wspomnianego debiutanckiego albumu zespołu Brad:

Śmierć muzyka potwierdził jeden z jego przyjaciół, Mike Inez. Basista współpracujący z Ozzym, Slashem i wieloma innymi zespołami wspomniał wokalistę i określił go "jednym z najlepszych głosów w historii Seattle":

Shawn Smith zmarł 5 kwietnia 2019 roku - tego samego dnia 25 lat wcześniej samobójstwo popełnił Kurt Cobain. Natomiast dokładnie 17 lat przed Smithem odszedł Layne Staley. Dla muzyków z Seattle 5 kwietnia jest zatem datą przeklętą. Przyczyna śmierci Smitha pozostaje nieznana.    

Kamil Kacperski
Tagi: Rock News